Trwa ładowanie...
d2hwoi3

10. Festiwal Chopin i jego Europa 2014 [WIDEO]

Jubileuszowa edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem "Od Chopina i Griega do Panufnika"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
10. Festiwal Chopin i jego Europa 2014 [WIDEO]
d2hwoi3

Festiwal Chopin i jego Europa to 17 dni i ponad 30 wydarzeń - recitale, koncerty kameralne, symfoniczne oraz jazzowe. W tym roku, z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora Andrzeja Panufnika, będzie można wysłuchać aż 16 jego utworów. Kolejnym motywem będzie muzyka norweska. Festiwal potrwa do końca sierpnia 2014 r.

Czytaj też: Za darmo: Koncert Anthony’ego Chorale i grupy Hanimal

Ideą Festiwalu jest prezentacja dzieł Chopina na tle muzyki innych kompozytorów, którzy tworzyli muzykę w tym samym czasie. Oprócz tego przybliżenie źródeł chopinowskiego stylu, a także pokazanie, jak jego twórczość oddziaływała na następne generacje twórców, począwszy od romantyków, a skończywszy na współczesnych artystach. Niezwykle ważnym założeniem jest wykonawstwo historyczne, czyli prezentowanie muzyki w autentycznym brzmieniu. Jednak to, co wyróżnia Festiwal na muzycznej mapie Europy i stanowi wyjątkową propozycję w nurcie wykonawstwa historycznego, obecnie skupionego przede wszystkim na muzyce okresu baroku i XVIII wieku, jest prezentacja w oryginalnej szacie brzmieniowej także twórczości dziewiętnastowiecznej.

d2hwoi3

Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie pod hasłem "Od Chopina i Griega do Panufnika". W związku z tym w trakcie sierpniowych koncertów zostanie wykonanych szesnaście utworów Andrzeja Panufnika, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku. Kolejnym motywem będzie** muzyka norweska. Oprócz utworów "Chopina Północy" - Edwarda Griega - zabrzmią kompozycje Thomasa Tellefsena i Arne Nordheima. Organizatorzy Festiwalu przygotowali także wyjątkowe wydarzenia dla miłośników muzyki wokalnej. Będzie można usłyszeć **znaną sopranistkę Hanę Blažikovą. Ostatniego dnia Festiwalu w kinie Kultura będzie zobaczymy film "Sekret orkiestry" - dokument o Orkiestrze XVIII Wieku i Fransie Brüggenie.

Koncerty odbywają się w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia oraz na Zamku Królewskim .

PROGRAM FESTIWALU

d2hwoi3

Podziel się opinią

Share
d2hwoi3
d2hwoi3