Trwa ładowanie...
Aleksandra Synowiec
12-11-2012 12:46

11 dni z kinem rosyjskim

6. edycja Festiwalu "Sputnik nad Polską" już od czwartku

11 dni z kinem rosyjskim
d31u3cb
d31u3cb

Zbliża się 6. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Filmy rosyjskich twórców zagoszczą na warszawskich ekranach w dniach 15 – 25 listopada 2012 roku, a repliki w kilkudziesięciu miastach Polski potrwają do końca marca 2013 roku.

Tradycyjnie już zaprezentowane zostaną najnowsze rosyjskie produkcje fabularne w sekcji konkursowej, które zawalczą o statuetkę Grand Prix Sputnika. Wśród nich „Kokoko” Awdotji Smirnowej – reżyserki filmu „Dwa dni” prezentowanego na ubiegłorocznym „Sputniku”. Główne bohaterki „Kokoko” – Anna Michałkowa i Jana Trojanowa – otrzymały nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na tegorocznym Festiwalu „Kinotawr”. Widzowie będą mieli także okazję obejrzeć nowy film autora „Słowa jak głaz” oraz „Bębna, bębenka” – „Konwój” w reżyserii Aleksieja Mizgiriowa. W produkcji zagrał młody, zdolny aktor Azamat Nigmanow nagrodzony na „Kinotawrze” za najlepszą rolę męską.

Jesienne wieczory umili sekcja najlepszych komedii rosyjskich, w ramach której przedstawione zostaną m.in. „Choinki” Timura Biekmambietowa, Aleksandra Wojtinskiego, Aleksandra Andriuszczenko, Jarosława Cieważewskiego, Ignasa Joninasa i Dmitrija Kisieliowa oraz „Choinki 2” Dmitrija Kisieliowa, Aleksandra Baranowa, Aleksandra Kotta i Lewana Gabriadze. Wśród komedii zaprezentowane zostaną również „Wykrętasy” Lewana Gabriadze oraz „Ironia losu. Ciąg dalszy” Timura Biekmambietowa.

d31u3cb

W tym roku z okazji polsko-ukraińskich Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 festiwal będzie poświęcony tematyce sportu. W duchu sportowym utrzymana zostanie sekcja, przedstawiająca filmy o znanych i cenionych rosyjskich sportowcach. Wśród nich znajdą się animacje, dokumenty i filmy fabularne. Na festiwal zaproszono z tej okazji wybitnych przedstawicieli ze świata sportu. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Mecz” Andrieja Maliukowa, „Kamienny łeb” Filippa Jankowskiego, a także uczestniczyć w dyskusjach na temat polsko-rosyjskich stosunków w dziedzinie sportu.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu widzowie zostaną zabrani w niezapomnianą podróż po odległych zakątkach Rosji. Zostaną zapoznani z kulturą i codziennością narodów syberyjskich (m.in. Buriatów, Nieńców i Jakutów), zapomnianą muzyką i tradycyjnym śpiewem Południa Rosji. Warszawska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z wyjątkowymi wystawami polskich fotografów, podróżników i dziennikarzy, wysłuchać ich opowieści z dalekich wypraw, a także obejrzeć relacje filmowe z długotrwałych ekspedycji syberyjskich. Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać gry na jakuckiej drumli. Wszystko to w ramach sekcji „Rosyjski etnowachlarz”, która podejmie próbę przedstawienia oraz dyskusji na temat kultury i tradycji najodleglejszych zakątków Wielkiej Rosji.

Nie zapomniano także o najmłodszych widzach, których zabierzemy w bajkową wyprawę z dzielnymi i przyjaznymi bohaterami animacji* „Małego Sputnika”*. Do grona starych, dobrych przyjaciół małych Sputnikowiczów dołączą bohaterowie nowych bajek rosyjskich. Dzieci zbudują wielką matrioszkę z Domino, wezmą udział w warsztatach animacji i spróbują swoich sił w konkurencjach sportowych. Nie zabraknie czułych czytanek rosyjskich w wykonaniu wybitnych polskich aktorów oraz warsztatów twórczego budowania z klocków.

Organizatorzy zapraszają do „Kinoteki”, „Kultury”, kina „Praha” oraz licznych miejsc festiwalowych.

d31u3cb

6.Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

15-25 listopada 2012

Bilety:
15 zł – przedsprzedaż 9-14.11 – obowiązuje na wszystkie projekcje, włączając seanse dla niewidomych, koncerty, baśnie
17 zł – bilet normalny na wszystkie projekcje od 15.11 do 25.11, włączając seanse dla niewidomych, koncerty, baśnie
25 zł – bilet na maraton filmowy

Dostępne także karnety. Program i szczegóły na stronie festiwalu .

d31u3cb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31u3cb