Trwa ładowanie...
Tomasz Jakubowski
14-05-2016 13:35

13. edycja Nocy Muzeów. Co oglądać? Dokąd się udać?

Propozycje na dzisiejszy wieczór

13. edycja Nocy Muzeów. Co oglądać? Dokąd się udać?
d229hzc
d229hzc

Tegoroczna Noc Muzeów jest już trzynastą organizowaną w Warszawie. W pierwszej wzięło udział tylko 11 muzeów, które odwiedziło 16 tys. osób, co wówczas uznano za rekord. W roku ubiegłym stołeczne instytucje - muzea, archiwa, teatry, galerie czy pracownie odwiedziło ponad 300 tys. osób.

Największym powodzeniem cieszyło się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które zaprasza gości także w tegoroczną Noc Muzeów m.in. na spacer ścieżką tematyczną poświęconą znanym kobietom związanym z Pałacem. Będzie można skosztować potraw popularnych w ich czasach, zobaczyć co było wówczas modne i spróbować stworzyć trójwymiarowy portret królowej Marysieńki.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów wezmą udział 252 placówki, w tym rekordowa jest liczba debiutantów. Jednym z nich jest Legia Warszawa, która dla gości przygotowała m.in. możliwość przejażdżki klubowym autobusem oraz poświęconą historii zespołu wystawę w Muzeum Sportu.

Po raz pierwszy będzie także możliwość zwiedzenia zamkniętego na co dzień Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich. Poza Biblioteką Wilanowską, gdzie oprócz ksiąg znajdują się oryginalne, mahoniowe meble i unikatowe mapy, będzie można zobaczyć Statuty Kazimierza Wielkiego - jeden z najstarszych zabytków polskiego prawodawstwa.

Na prawym brzegu Wisły w dawnej Drukarni PAP przy ul. Mińskiej będzie można obejrzeć drugą edycję wystawy "Zadziwiające technologie" organizowanej przez Polską Agencję Prasową. Podczas Nocy Muzeów polscy naukowcy promować będą polską naukę i rodzime wynalazki. Opowiedzą i zaprezentują jak działają drukarki 3D, drony czy łaziki. W programie m.in. pokazy, wystawy, warsztaty, atrakcje dla dzieci, a wszystko dotyczące polskiej nauki.

d229hzc

Szansę na podzielenie się przechowywanymi na dnie szuflad historycznymi pamiątkami daje gościom imprezy Muzeum Historii Polski. - Każdy z nas ma w szufladzie czy na strychu rzeczy, do których nie zagląda i często nie są mu potrzebne, a z punktu widzenia historyka czy muzealnika mogą okazać się cenne. To mogą być bardzo różne przedmioty - album zdjęć przedwojennych, opaska powstańcza czy przedmiot życia codziennego - stare radio, a może plakat Solidarności - zachęca dyrektor placówki Robert Kostro. Przedmioty będzie można przynosić do Kordegardy.

W znajdującym się nieopodal Galerii Domu Spotkań z Historią przygotowano "Nocne ćwiczenia z patrzenia". Poprowadzą je m.in. fotoreporter Wojciech Grzędziński, pisarka Sylwia Chutnik, varsavianista Zygmunt Walkowski, fotografka Anna Beata Bohdziewicz i kuratorka Ewa Meissner. Zabiorą oni gości w fotograficzną podróż po powojennej, podnoszącej się z ruin Warszawie i po tętniącej życiem współczesnej stolicy. Opowiedzą m.in. o kulturze i modzie oraz nauczą jak czytać zdjęcia. "Fotograficzna podróż" nawiązuje do prezentowanej w Domu Spotkań z Historią wystawy "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" ukazującej blisko 240 unikatowych zdjęć powojennej stolicy ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej.

Zamek Królewski Noc Muzeów zainauguruje startem balonu z Ogrodu Dolnego. Wśród innych atrakcji znajdą się m.in. koncerty jazzowe oraz premierowa prezentacja gry "Odbudowa Warszawy 1945-1980". Jej uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę pracownika Biura Odbudowy Stolicy, a misją będzie realizowanie norm i zadań mających pomóc w racjonalnej rekonstrukcji zniszczonego miasta.

Na Dziedzińcu Lorentza przed Muzeum Narodowym zostanie wyświetlony film w ramach tegorocznej edycji Muzeum Utraconego". Będzie to zawarta w trzech aktach historia utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy Jana Matejki. "Muzeum Utracone" ma na celu prezentację dóbr kultury zaginionych, zagrabionych w wyniku II wojny, kiedy w bezprecedensowy sposób rekwirowano, rabowano i niszczono zbiory prywatne, państwowe i kościelne.

d229hzc

Amatorzy kolei w Stacji Muzeum (dawnym Muzeum Kolejnictwa) będą mogli obejrzeć dwa szynobusy spalinowe w tym m.in. kabinę maszynisty i porozmawiać z obsługą pociągu o codziennej pracy na kolei. IPN w Noc Muzeów otwiera zaś dla gości swoje magazyny archiwalne, a w Centrum Edukacyjnym organizuje Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych.

Dla gości imprezy przygotowano również specjalną komunikację. Na kilku liniach specjalnych będą kursować m.in. zabytkowe autobusy, w tym popularne "ogórki". Ratusz uruchomi także na pl. Defilad punkt informacyjny, gdzie będą dostępne broszury z programem imprezy oraz mapki.

d229hzc

Źródło: PAP.

Przeczytajcie też: Ogórkiem czy piętrusem? Komunikacja*w Noc Muzeów*

d229hzc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d229hzc