Trwa ładowanie...

26 marca nie będzie referendum ws. poszerzenia granic Warszawy. Wojewoda unieważnił uchwałę

Prezydent Warszawy: "Prawo i Sprawiedliwość blokując Referendum Warszawskie odbiera warszawiakom głos. A mieli słuchać Polaków"

Share
26 marca nie będzie referendum ws. poszerzenia granic Warszawy. Wojewoda unieważnił uchwałę
d38658i

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę o referendum w sprawie poszerzenia granic Warszawy o ponad 30 gmin ościennych. Sipiera stwierdził nieważność uchwały w Warszawie i Podkowie Leśnej. Odbędzie się ono tylko w Legionowie.

Decyzja wojewody była do przewidzenia. Wcześniej wysłał on pismo do stołecznego ratusza informujące o wszczęciu postępowania nadzorczego dot. uchwały o zarządzeniu referendum w stolicy. - Decyzja o zgodności z prawem tej uchwały zapadnie do 9 marca - mówiła wówczas rzecznik wojewody Ewa Filipowicz.

Jak już informowaliśmy, na początku lutego Rada Warszawy podjęła uchwałę ws. zarządzenia na 26 marca referendum - była to reakcja na projekt ustawy autorstwa PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby gminy ościenne.

27 lutego rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz podała, że 23 lutego zostało wysłane do stołecznego ratusza pismo informujące o wszczęciu postępowania nadzorczego. Jak powiedziała w poniedziałek, "jest to stosowana procedura, którą przewiduje prawo, poinformowania samorządów o tym, że trwa postępowanie nadzorcze".

d38658i

- Rzeczywiście jest tam mowa o wstrzymaniu wykonania uchwały. Natomiast to nie przesądza decyzji, bo na tę ostateczną decyzję jest czas do 9 marca - powiedziała. Jak zaznaczyła, do 9 marca będzie wiadomo "czy ta uchwała jest zgodna z prawem czy nie". Dzisiaj stwierdzono jej nieważność.

Rada Warszawy może teraz podjąć decyzję o zaskarżeniu decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ma na to 14 dni od czasu dostarczenia pisma o nieważności uchwały. Jeśli sąd podejmie decyzję w tej sprawie, referendum powinno się odbyć najpóźniej w 50 dni po ogłoszeniu prawomocnego wyroku.

Nieznane są więc losy referendum w stolicy, na pewno nie odbędzie się ono, jak zapowiadano, 26 marca. Decyzję Wojewody skomentowała prezydent Warszawy: - Prawo i Sprawiedliwość blokując Referendum Warszawskie odbiera warszawiakom głos. A mieli "słuchać" Polaków - napisała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

d38658i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38658i