ycipk-28mb2b

26 marca nie będzie referendum ws. poszerzenia granic Warszawy. Wojewoda unieważnił uchwałę

Prezydent Warszawy: "Prawo i Sprawiedliwość blokując Referendum Warszawskie odbiera warszawiakom głos. A mieli słuchać Polaków"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
26 marca nie będzie referendum ws. poszerzenia granic Warszawy. Wojewoda unieważnił uchwałę
ycipk-28mb2b

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę o referendum w sprawie poszerzenia granic Warszawy o ponad 30 gmin ościennych. Sipiera stwierdził nieważność uchwały w Warszawie i Podkowie Leśnej. Odbędzie się ono tylko w Legionowie.

Decyzja wojewody była do przewidzenia. Wcześniej wysłał on pismo do stołecznego ratusza informujące o wszczęciu postępowania nadzorczego dot. uchwały o zarządzeniu referendum w stolicy. - Decyzja o zgodności z prawem tej uchwały zapadnie do 9 marca - mówiła wówczas rzecznik wojewody Ewa Filipowicz.

Jak już informowaliśmy, na początku lutego Rada Warszawy podjęła uchwałę ws. zarządzenia na 26 marca referendum - była to reakcja na projekt ustawy autorstwa PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby gminy ościenne.

ycipk-28mb2b

27 lutego rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz podała, że 23 lutego zostało wysłane do stołecznego ratusza pismo informujące o wszczęciu postępowania nadzorczego. Jak powiedziała w poniedziałek, "jest to stosowana procedura, którą przewiduje prawo, poinformowania samorządów o tym, że trwa postępowanie nadzorcze".

- Rzeczywiście jest tam mowa o wstrzymaniu wykonania uchwały. Natomiast to nie przesądza decyzji, bo na tę ostateczną decyzję jest czas do 9 marca - powiedziała. Jak zaznaczyła, do 9 marca będzie wiadomo "czy ta uchwała jest zgodna z prawem czy nie". Dzisiaj stwierdzono jej nieważność.

Rada Warszawy może teraz podjąć decyzję o zaskarżeniu decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ma na to 14 dni od czasu dostarczenia pisma o nieważności uchwały. Jeśli sąd podejmie decyzję w tej sprawie, referendum powinno się odbyć najpóźniej w 50 dni po ogłoszeniu prawomocnego wyroku.

Nieznane są więc losy referendum w stolicy, na pewno nie odbędzie się ono, jak zapowiadano, 26 marca. Decyzję Wojewody skomentowała prezydent Warszawy: - Prawo i Sprawiedliwość blokując Referendum Warszawskie odbiera warszawiakom głos. A mieli "słuchać" Polaków - napisała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

ycipk-28mb2b

Przeczytajcie też: Warszawa będzie refundowała zabiegi in vitro. "Skorzysta 2,5 tys. mieszkańców"

Podziel się
ycipk-28mb2b
ycipk-28mb2b
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28mb2b