Trwa ładowanie...

285 lat Ogrodu Saskiego! (zdjecia)

Fotostory: jeden z piękniejszych ogrodów w sercu miasta

Share
285 lat Ogrodu Saskiego! (zdjecia)
d1mzu8y

Ogród Saski znajduje się miedzy ul. Królewską, a Senatorską. Najczęściej przebiegamy przez niego pospiesznie, od Świętokrzyskiej, do stacji metra Ratusz Arsenał lub na plac Piłsudskiego. W dzień jest miejscem, gdzie spacerujemy z pieskiem lub ćwiczymy biegi. Na kilku asfaltowych ścieżkach można zauważyć jadących na rolkach. Za to wieczorem to miejsce spotkań przyjaciół, randek lub odpoczynku po imprezie.

Ogród został upubliczniony 285 lat temu, w maju. Możemy w nim zobaczyć 21 barokowych postaci na cokołach. To rzeźby Jana Jerzego Plerscha - muzy i cnoty (m.in. muza malarstwa i rzeźbiarstwa). W samym centrum znajduje się Fontanna Wielka, autorstwa Henryka Marconiego z 1855 roku.

Popularnym miejscem jest Wodozbiór (przyznajcie się, ile randek tam mieliście!), wzorowany na rzymskiej świątyni Westy. Niestety nie jest traktowany milo przez młodych, zwłaszcza przez tych, którym udało się zakupić spray.

d1mzu8y

Dawniej Ogród przynależał do Pałacu Saskiego, który dziś już nie istnieje. O jego dawnej świetności przypomina fragment arkad, pod którymi dziś możemy oddać hołd Nieznanemu Żołnierzowi. W samym ogrodzie znajdziemy jeszcze zegar słoneczny, nietypowej urody pomnik Marii Konopnickiej (zwany przez złośliwych kokoszką na grzędzie) i spory plac zabaw dla dzieci. Poza tym, to naprawdę fajne miejsce - mało które miasto może się takim pochwalić.

d1mzu8y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mzu8y
d1mzu8y