Trwa ładowanie...

300 tys. mandatów na kwotę 12,6 mln zł. ZDM zarabia na niepłacących za parkowanie

SPPN to dziś prawie 30 tys. miejsc postojowych

Share
300 tys. mandatów na kwotę 12,6 mln zł. ZDM zarabia na niepłacących za parkowanie
d2pdjip

Zarząd Dróg Miejskich podsumował wpływy z parkowania w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Łącznie w 2015 roku wyniosły one ponad 83 mln złotych, z czego 12,6 mln to mandaty za nieuregulowanie opłaty.

Jak poinformowała WawaLove.pl rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka, na całą sumę składają się opłaty w parkomatach, abonamenty, karty bankowe, opłaty sms i tzw. opłaty dodatkowe. - Są przeznaczane na utrzymanie infrastruktury drogowej: m.in. remonty i utrzymanie dróg, sygnalizacji świetlnej, oświetlenia czy obiektów mostowych - wyjaśnia Gałecka. I dodaje, że w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, obejmującej znaczną część Śródmieścia, Woli, Ochoty i Pragi, a także część Mokotowa, znajduje się blisko 30 tys. miejsc postojowych. - Głównym celem strefy jest zachęcenie kierowców do rezygnacji z wjazdu do centrum oraz zapewnienie większej rotacji miejsc postojowych – co pozwala łatwiej znaleźć wolne miejsce tym, którzy muszą korzystać z samochodu - wyjaśnia rzeczniczka ZDM.

Coraz więcej płatności mobilnych

W 2015 roku Zarząd wykonał 120 projektów organizacji ruchu. – Korygujemy lub likwidujemy te miejsca, których lokalizacja jest uciążliwa dla pieszych, wyznaczamy też nowe miejsca tam, gdzie nie sprawia to utrudnień - podkreśla Gałecka. Zwiększono o 7 proc. liczbę miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w SPPN jest ich 737. 150 parkomatów zmieniło lokalizację tak, aby nie kolidować z ruchem pieszym i rowerowym.

Wymieniono też parkomaty na nowe. - Zastąpiliśmy je 1450 nowoczesnymi maszynami, posiadającymi dodatkową funkcję uiszczania opłaty za pomocą karty bankowej - wyjaśnia rzeczniczka. Z tej możliwości korzysta coraz więcej osób - dziś to już ponad 20 proc. ogółu płatności dokonywanych w SPPN.Usługa płatności mobilnych, to już prawie 15 proc. ogółu płatności (wzrost o 51 proc. w stosunku do 2014 roku).

d2pdjip

W ubiegłym roku kontrolerzy wystawili blisko 300 tys. mandatów (zwanych przez Zarząd Dokumentami Opłaty Dodatkowej). Egzekucja tych należności przyniosła ZDM-owi wpływy w wysokości ponad 12,5 mln złotych.

d2pdjip

Podziel się opinią

Share
d2pdjip
d2pdjip