Trwa ładowanie...

367 urodziny Pragi [PROGRAM]

Koncerty, wykłady, zabawy dla dzieci oraz tradycyjne pyzy na Różycu

367 urodziny Pragi [PROGRAM]
d44s4nl
d44s4nl

10 lutego 1648 roku dzielnica Praga otrzymała prawa miejskie. Wiązał się z tym m.in. przywilej organizowania czterech dorocznych jarmarków i trzech cotygodniowych targów: w piątki na konie i bydło, wtorki i soboty na inne towary. Oryginalny dokument nadania praw przez króla Władysława IV Wazę do dziś można oglądać w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie.

W tym roku po raz kolejny obchodzone będą, tym razem 367. Urodziny Pragi . W sobotę 7 lutego będzie można zwiedzać praskich zakamarki, złożyć życzenia, spróbować jak smakowały pyzy z Różyca, dowiedzieć się, jak w Syrenim Grodzie niegdyś mówiono, no i oczywiście posłuchać szlagierów w wykonaniu Kapeli Praskiej. Co nas czeka? W niedzielę odbędą się zabawy edukacyjne dla dzieci, a w poniedziałek będzie można odwiedzić praskie szkoły i usłyszeć opowieść o historii praskiego herbu. We wtorek 10 lutego, w same urodziny Urząd Dzielnicy Praga-Północ zaprasza na wspólne świętowanie. Pełen program znajdziecie poniżej

Sobota, 7 lutego
„Ludzie, miejsca, historie - spacer w 367. urodziny Pragi”. Spacer z przewodnikiem miejskim
Start godz. 11.00 pod Katedrą św. Michała i Floriana.
W ramach obchodów Urodzin Pragi zapraszamy na spacer, na którym przybliżymy jej historię od czasów nadania praw miejskich przez Władysława IV aż po współczesność. Powiemy o najważniejszych praskich budowlach – tych istniejących, jak kościół św. Floriana czy cerkiew i tych które nie dotrwały do naszych czasów, jak synagoga. Opowiemy o fabryce kamieni młyńskich, praskich kapliczkach i bazarze Różyckiego, na którym zakończymy spacer. Na miejscu złożymy Pradze życzenia i poczęstujemy się praskim przysmakiem.

d44s4nl

„Życzysz sobie pyzę?”
Zapraszamy serdecznie do serca Pragi, na legendarny Bazar Różyckiego. Będzie okazja złożyć Pradze życzenia, zaśpiewać Sto Lat i spróbować jak smakują kultowe praskie pyzy.
Start: godz. 12.00. Za każde złożone życzenia mieszkańcy dostaną porcję tradycyjnych pyz „z Różyka”. Życzenia będą następnie publikowane na portalach i stronach internetowych.

Koncerty i prezentacje urodzinowe
Lokal: ArtBistro Stalowa 52
Start godz. 17.00
- Prezentacja o rewitalizacja kamienicy przy Stalowej 52
Godzina: 17.00
- Koncert Kapeli Praskiej
Godzina: 17.40
- „Gwara Warszawska... czyli o co się detalycznie rozchodzi"
Wykładzik o tym jak się w naszym ukochanym Syrenim Grodzie nigdyś mówiło. A może nadal się mówi? Gwara warszawska to swoista esencje charakteru stolicy. To przebojowość, humor i cwaniackość. To wszystko, co sprawiło, że miasto wciąż trwa i się rozwija. Chcemy zainteresować warszawiaków, zarówno tych rodowitych, jak i flancowanych, gwarą warszawską. Chcemy ocalić od zapomnienia język Warszawy, pokazać, że "warsiaska nawijka" zasługuję na uwagie.
Prowadzi: Martyna Górska, Stowarzyszenie Gwara Warszawska
Godzina: 18.40
- Koncert „Teściowa Śpiewa”
Teściowa i zięć kleją warszawsko-folkową nutę z mocnym odniesieniem do współczesności w warstwie tekstowej. Jednym słowem muzyczne naturszczyki.
Godzina: 20.00
- „Praga okiem Kolekcjonerów”
Zdjęcia praskich zakamarków wykonane przez członków Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu. Będą prezentowane podczas koncertów.
- „Praga po żydowsku”
Zdjęcia pozostałości po praskiej społeczności żydowskiej wykonane przez autorkę bloga „Warszawa po żydowsku”.

Niedziela, 8 lutego
Zabawy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Lokal: 8 Stóp, ul. Ratuszowa 2
Godziny: 12:00 - 15:00

Poniedziałek, 9 lutego
Cykl wykładów dotyczących historii i znaczenia nadania praw miejskich Pradze 10-02-1648 r przez Króla Władysława IV.
Cykl wykładów dla uczniów i wychowanków kilku ośrodków na terenie Pragi, dotyczących historii Pragi (nadanie przywileju lokacyjnego, znaczenie i symbolika Herbu Pragi). W celu powtórzenia i zapamiętania wiedzy, po każdym wykładzie zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami.
„Prażanin to brzmi dumnie” - wykład himalaisty Piotra Cieszewskiego dla wychowanków "Klubu Alternatywnego"
Lokal: Klub Alternatywny przy ul. 11-go Listopada 17/19
Godzina: 18:30

d44s4nl

Wtorek, 10 lutego

- Ogłoszenie wyników konkursu „Laurka na Urodziny Pragi” przeprowadzonego w czasie ferii zimowych w ośrodku ZOW im. Kazimierza „Dziadka” Lisieckiego.
- Godzina: 16.00 Uroczysta Sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ w ZS Nr 15 przy ul. Jagiellońskiej 38.
- Godzina 16.30 Program artystyczny.

d44s4nl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44s4nl