Trwa ładowanie...

5 listopada protest przeciw ustawie zezwalającej na eksperymenty na bezdomnych zwierzętach

Swoją obecność zapowiedziało już 3 tysiące osób!

5 listopada protest przeciw ustawie zezwalającej na eksperymenty na bezdomnych zwierzętach
d17bmck

5 listopada 2014 r. w samo południe pod Sejmem zbiorą się osoby, które chcą zaprotestować przeciw nowym pomysłom polskiego rzadu, dotyczącym dokonywania eksperymentów naukowych na zwierzętach - również na tych ze schronisk dla zwierząt bezdomnych! Jak przekonują organizatorzy, w stosunku do przepisów unijnych, te nowe stanowiłyby poważny regres w jakości ochrony zwierząt laboratoryjnych oraz systemu nadzoru nad doświadczeniami w Polsce.

Projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych Rząd przyjął w sierpniu 2014 roku. Ustawa ma dostosować polskie prawo do zapisów dyrektywy unijnej, uwzględniającej odkrycia dotyczące odczuwania i wyrażania przez zwierzęta bólu, cierpienia i stresu.

d17bmck

Tymczasem wbrew intencjom Dyrektywy 2010/63/UE, wprowadzenie ustawy w obecnym jej brzmieniu stanowiłoby poważny regres w jakości ochrony zwierząt laboratoryjnych oraz systemu nadzoru nad doświadczeniami w Polsce.

Projekt ustawy wprowadza m.in. możliwość prowadzenia eksperymentów na zwierzętach w szkołach ponadgimnazjalnych, możliwość prowadzenia doświadczeń na bezdomnych zwierzętach ze schronisk, możliwość wykonywania zabiegów uniemożliwiających zwierzętom poddawanym doświadczeniom wydawania głosu w czasie bolesnych procedur doświadczalnych możliwość ponownego wykonania eksperymentu na dotkliwie skrzywdzonych zwierzętach, brak możliwości odwołania od pozytywnej decyzji Lokalnej Komisji Etycznej, zezwalającej na przeprowadzenie doświadczenia, a także brak możliwości ujawniania danych na temat wyników kontroli jednostek badawczych, stwierdzanych naruszeń, celu prowadzenia badań i sposobu wykorzystywania w nich zwierząt laboratoryjnych.

Petycję w sprawie ustawy podpisało w ciągu 14 dni prawie 15 tysięcy osób - organizatorzy nadal zachęcają do składania podpisów - * link do petycji .*Do końca listopada br. komisja sejmowa ma czas na przedstawienie w Sejmie wyniku prac nad projektem ustawy. Do tego też czasu organizatorzy akcji chcą zebrać jak najwięcej podpisów pod petycją.

Przyjdziecie zaprotestować 5 listopada? link do wydarzenia

d17bmck
d17bmck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17bmck