Trwa ładowanie...

5000 urządzeń monitorujących drgania budynków

To echa sprawy kamienicy przy Targowej 70, w której zaczęły pękać ściany

5000 urządzeń monitorujących drgania budynków
d35fchg
d35fchg

W związku z toczącą się dyskusją dotyczącą wpływu budowy odcinka centralnego II linii metra na otoczenie, w szczególności na budynki położone wzdłuż trasy budowy, spółka Metro Warszawskie poinformowała, że wzdłuż terenu budowy zainstalowano łącznie 5000 urządzeń monitorujących drgania budynków. Są one zainstalowane na 186 budynkach. Odczyty z urządzeń są na bieżąco przesyłane do centrum monitorowania i w przypadku wystąpienia zagrożeń istnieje możliwość natychmiastowej reakcji (np. wstrzymania prac). Wszystkie budynki położone wzdłuż terenu budowy mają założoną dokumentację (tzw. Karty Katalogowe - budynku) opisujące stan budynku sprzed rozpoczęcia robót; zgodnie z kontraktem Wykonawca jest ubezpieczony i ma obowiązek naprawienia ewentualnych szkód wynikłych z prowadzonych prac.

Odnosząc się bezpośrednio do sprawy budynku Targowa 70 spółka podaje również, że prace koło budynku rozpoczęły się w sierpniu 2012 roku. Na budynku rozmieszczonych zostało początkowo 14 urządzeń monitorujących (reperów). Po informacjach od mieszkańców dodatkowo zamontowano 10 urządzeń.

Opinię na temat stanu technicznego budynku przygotował Instytut Techniki Budowlanej. Stwierdzono w niej, że: "Na wszystkich blokach występują pęknięcia ścian, gzymsów i cokołów oraz ubytki tynków, ubytki materiałowe w płytach balkonowych z korozją belek stalowych oraz pęknięcia sklepienia nad przejazdem bramowym, zarysowania tympanonów oraz pęknięcia w bramie wjazdowej."

Z kolei w środku budynku stwierdzono "podłużne pęknięcia sklepień nad klatką schodową, zacieki w stropie nad klatką pęknięcia ściany pod spocznikiem schodów."

d35fchg

Uszkodzenia budynku określono jako poważne (4 stopień w skali 5-stopnoiwej ITB lub średnie – 3 stopień). Wykonawca zlecił wykonanie analizy przyczyn spękań na ścianach budynku. Jej wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości.

d35fchg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35fchg