Trwa ładowanie...

6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muranów

Najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy

Share
6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muranów
d1rpnf7

Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 6. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Projekcje odbędą się od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów.

W tym roku będzie to specjalna edycja przeglądu poświęcona adaptacjom literackim. W programie znalazły się m.in.: adaptacja wielokrotnie nagradzanego monodramatu Gulillaume'a Gallienne – „Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table!). Film nagrodzony w 2014 r. pięcioma Cezarami, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą ekranizację oraz najlepszą rolę męską, a także „Markiza Andżelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. „Kot rabina” (Le chat du rabbin) to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego. „Prawda o Lulu” (Lulu femme nue), reż. Solveig Anspach to ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś, z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Ekranizacją komiksu jest również film „Francuski minister” (Quai d’Orsay), reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce słuchać młodego urzędnika, ale ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami przełożonego.

d1rpnf7

Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Wszystkich rodziców wraz z dziećmi organizatorzy zapraszają na pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest, wielki miś-rozrabiaka, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata...

PROGRAM FESTIWALU:

Środa, 13 maja
20:00 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot

Czwartek, 14 maja
18:30 „Kot rabina”, reż. Joann Sfar
20:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier

Piątek, 15 maja
18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne
20:30 „Miłość trwa trzy lata”, reż. Frédéric Beigbeder

d1rpnf7

Sobota, 16 maja
11:00 „Ernest i Celestyna”, reż. Alain Corneau
16:00 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu
18:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier
20:30 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot

Niedziela, 17 maja
16:00 „Markiza Angelika”, reż. Ariel Zeïtoun
18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne
20:30 „Nowa dziewczyna”, reż. François Ozon

Poniedziałek, 18 maja
18:30 „Wenus w futrze”, reż. Roman Polański
20:30 „Wszystkie poranki świata”, reż. Alain Corneau

Wtorek, 19 maja
18:30 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu
20:30 „Prawda o Lulu”, reż. Solveig Anspach

d1rpnf7

*BILETY *
Bilety w cenie 18 zł normalne, 16 zł ulgowe.

d1rpnf7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rpnf7