Trwa ładowanie...

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy apelują do mieszkańców

W stołecznym ratuszu przedstawiciele władz miasta oraz Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożyli podpisy pod dokumentem.

Share
71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy apelują do mieszkańców
d2huga3

„Apel do mieszkańców stolicy” podpisali: wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, Zbigniew Galperyn, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich oraz Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Każdego roku od ponad 25 lat, obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są w Warszawie wielkim świętem. 71.rocznica - tak jak poprzednie, będzie w Warszawie obchodzona bardzo uroczyście. Główne obchody będą trwały trzy dni - 30, 31 lipca i 1 sierpnia. Przez długi czas poprzedzający dzień wybuchu powstania, jak i długo po nim, będą trwały najróżniejsze wydarzenia kulturalne i uroczystości okolicznościowe. – powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

d2huga3

Treść apelu brzmi następująco:

„Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, 1 sierpnia w godzinę „W”, uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 71 lat.

Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Historię walk poznaje już drugie pokolenie warszawiaków, które urodzone i wychowane w pokoju szuka inspiracji w etosie powstania. Odnajduje w nim wartości niezbywalne w każdym czasie i w każdym miejscu - jak wolność, honor, męstwo, przyjaźń, sumienność, tolerancja.

Powstańcy warszawscy przeszli – dosłownie – próbę ognia. Zostali sprawdzeni, ale i sami sprawdzili, jak ważne są cechy, dzięki którym tworzymy grupę, społeczność, naród. Korzystajmy z ich doświadczeń, wprowadzajmy w naszą codzienność wartości, które czynią nasze życie wartościowszym. Powstańcy warszawscy są wśród nas – uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług.

d2huga3

1 sierpnia, o godz. 17.00 w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu.”

d2huga3

Podziel się opinią

Share
d2huga3
d2huga3