Trwa ładowanie...

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Prezydent upamiętnił ofiary

Prezydent Andrzej Duda upamiętnił ofiary agresji sowieckiej na Polskę, składając wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 79 lat temu radzieccy żołnierze przekroczyli granice kraju, łamiąc tym samym pakt o nieagresji i dokonując okupacji wschodnich terenów Rzeczypospolitej.

Share
79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Prezydent upamiętnił ofiaryŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d2ztsw7

17 września 1939 roku Armia Czerwona wtargnęła do Polski, wypełniając tym samym tajne porozumienie między Ribbentropem a Mołotowem. W 79. rocznicę tamtych wydarzeń, prezydent RP złożył hołd w miejscu upamiętniającym ofiary sowieckiej agresji.

Andrzej Duda przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, znajdującym się u zbiegu ul. Muranowskiej i gen. Władysława Andersa w Warszawie, pojawił się w towarzystwie przedstawicieli służb mundurowych oraz harcerzy. Uroczystość złożenia wieńca zakończyło odegranie na trąbce sygnału żałobnego "Śpij Kolego".

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Jak przypomina TVP Info, niecałe 80 lat temu 17 września o godz. 3 w nocy czasu lokalnego do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie wezwano ambasadora RP Wacława Grzybowskiego. Po jego przybyciu poinformowano go o ujawnieniu przez wojnę polsko-niemiecką "wewnętrznego bankructwa państwa polskiego" oraz o rozkładzie rządu w kraju. W związku z tym wszystkie umowy (a więc także pakt o nieagresji) zawarte pomiędzy ZSRS a Polską straciły ważność.

d2ztsw7

Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęły się działania zbrojne Armii Czerwonej na wschodnich granicach Rzeczypospolitej, dokonując tym samym rozbioru Polski między dwóch okupantów. Pod władzą Związku Sowieckiego znalazło się ok. 13 mln mieszkańców terenów o pow. zajmującej ponad 190 tys. km kw.

Ile ofiar pochłonęła radziecka okupacja, nie udało się ustalić do dziś.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

d2ztsw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ztsw7
d2ztsw7