ycipk-18akg7

9 dni festiwalu, 22 koncerty. Rusza Warszawska Jesień

Prezentujemy program festiwalu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
9 dni festiwalu, 22 koncerty. Rusza Warszawska Jesień
ycipk-18akg7

39 wydarzeń w tym 22 koncerty, występy kilkuset wykonawców, którzy interpretować będą dzieła blisko 80 kompozytorów składają się na program 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który rozpocznie się 15 września w Warszawie.

Program tegorocznej jubileuszowej edycji podano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Program ujęty jest w kilka pasm: główne, "Mała Warszawska Jesień", "Warszawska Jesień Klubowo" oraz wydarzenia towarzyszące.

Koncerty, które przez dziewięć dni festiwalu złożą się na jego nurt główny, przedstawił Jerzy Kornowicz, dyrektor artystyczny "Warszawskiej Jesieni".

ycipk-18akg7

Kornowicz podczas konferencji przywołał temat festiwalu, który brzmi "Trans / awangarda”, i podkreślił, że jubileusz jest dobrą okazją do rozważań nad tym, co było kiedyś awangardą, i co może stać się nią obecnie. Zaznaczył, ze program tej edycji festiwalu powstał na zasadzie przerzucania mostów pomiędzy wybranymi zagadnieniami artystycznymi, takimi, jakie one były w czasie pierwszych „Warszawskich Jesieni”, i jakimi są dziś.

Podczas festiwalu przywołani zostaną „młodzi gniewni” twórcy awangardy muzycznej z lat 60. I 70., m.in. Tadeusz Baird, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Andrzej Dobrowolski, Bogusław Schaeffer i Witold Szalonka. Ich twórczość będzie zestawiona z utworami kompozytorów młodej i średniej generacji.

Program został tak skonstruowany, aby wydarzenia festiwalowe poruszały zagadnienia ważne dla tożsamości „Warszawskiej Jesieni” - zaznaczył Kornowicz.

Wydarzenia towarzyszące przedstawił Mieczysław Kominek, prezes Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich, które jest głównym organizatorem festiwalu. W przeddzień festiwalu otwarta zostanie wystawa plakatów „Warszawskich Jesieni” w Kordegardzie. Odbędzie się też m.in. 11 koncertów, pośród nich: koncert Orkiestry Muzyki Nowej z utworami kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej; cykl „Muzyczek Henryka Mikołaja Góreckiego, zaprezentowany w ramach wydarzenia zorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza; koncert młodych kompozytorów „New Music Incubator” oraz koncert Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich. Odbędą się również panele dyskusyjne oraz konferencja europejskich festiwali muzyki nowej.

ycipk-18akg7

Festiwal dla dzieci

Po raz siódmy zorganizowana jest też „Mała Warszawska Jesień” - powiedziała Paulina Celińska, jej kuratorka. „Zabawimy się w parku w chowanego z dźwiękami. Sprawdzimy, czy da się je złapać lub rzucić jak piłeczkę. Przekonamy się, czy można jednocześnie grać wolno i szybko. Dowiemy się jak ze skrawków dźwiękowych można zbudować świat” - powiedziała.

„Mała Warszawska Jesień” rozpocznie się w Parku Muzeum Rzeźby w Królikarni plenerową instalacją dźwiękową. „Krzysztof Topolski przekona nas, że planeta Ziemia to olbrzymi instrument muzyczny, który bez przerwy gra i wydaje dźwięki. Czy to dźwięk samochodu, samolotu, a może to szum liści w koronach drzew lub padający deszcz – szukajmy, zgadujmy! Tadeusz Wielecki zaprosi do udziału w kolejnej przygodzie w parku: będzie można wziąć do ręki dźwięk, a nawet zobaczyć muzykę… Wszystko to za sprawą mima-czarodzieja i czterech muzyków, grających na trąbkach i puzonach lśniących w słońcu jak słoneczniki” - opisywała wydarzenia Celińska.

Po raz drugi na „Warszawskiej Jesieni” pojawi się pasmo „Warszawska Jesień Klubowo” z utworami powstałymi specjalnie z uwzględnieniem klubowej atmosfery i specyfiki. W ramach tego nurtu, zatytułowanego „Re:mix” publiczność usłyszy m.in. utwory nawiązujące do dorobku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zamówione u Macieja Morusia „Morettiego”, Tadeusza Sudnika, Erharda Hirta i Clausa van Bebbera.

ycipk-18akg7

Szczegółowy program „Warszawskiej Jesieni”, która odbędzie się w dniach od 15 do 23 września, jest na stronie internetowej festiwalu: http://www.warszawska-jesien.art.pl

Patronami 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” są: wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezydent m.st. stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

Źródło: PAP

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

ycipk-18akg7

*Przeczytaj też: Z muzeum skradziono zabytkową Syrenkę. Pracownicy proszą o pomoc *

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-18akg7

ycipk-18akg7
ycipk-18akg7