Trwa ładowanie...

95 lat temu na ulice stolicy wyjechał pierwszy autobus

W 1920 roku w Tramwajach Miejskich utworzono Wydział Ruchu Autobusowego a na warszawskie ulice wyjechały pierwsze autobusy marki Saurer

Share
95 lat temu na ulice stolicy wyjechał pierwszy autobus
dmiqdzo

Dziś przypada okrągła, 95 rocznica uruchomienia pierwszej linii autobusowej, kursującej pomiędzy pl. Zamkowym a pl. Zbawiciela. - Nadal będziemy inwestowali w rozwój Miejskich Zakładów Autobusowych. Autobusy to bardzo ważny środek transportu w stolicy, który przewozi ponad pół miliarda pasażerów rocznie. Stale unowocześniamy tabor naszej spółki. Od 2007 r. do stolicy przyjechało 927 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów. A dzięki środkom unijnym do 2020 r. kupimy 130 autobusów niskoemisyjnych i wybudujemy zajezdnię Redutowa – powiedziała Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić miejski transport bez charakterystycznych żółto-czerwonych autobusów. Spełniają bardzo ważną rolę w komunikacji miejskiej, docierając do najdalszych zakątków Warszawy. Jednak na początku dwudziestego wieku na autobusy zapatrywano się jeszcze dość sceptycznie, a priorytetem ówczesnych, carskich władz były tramwaje. W 1909 roku przeprowadzono jedynie wstępne testy omnibusu (tak zwano wówczas autobusy).

Sytuacja zmieniła się na dopiero po odzyskaniu niepodległości i przejęciu tramwajów przez władze miasta. Jednym z powodów zmiany polityki transportowej był tragiczny stan mocno wyeksploatowanego i rozkradzionego taboru tramwajowego. Dlatego w połowie 1919 roku w Austrii i Niemczech zamówiono 56 autobusów marki Saurer i Benz-Gaggenau, a pod koniec roku przystąpiono do budowy pierwszych zajezdni autobusowych przy istniejących remizach tramwajowych. Rok później powołano Wydział Ruchu Autobusowego, a w połowie roku do Warszawy przyjechała z Wiednia pierwsza partia autobusów piętrowych Saurer.

dmiqdzo

Komunikację autobusową planowano uruchomić pod koniec sierpnia 1920 r. jednak z powodu rozpoczętego strajku tramwajarzy i innych pracowników miejskich przedsiębiorstw, autobusy musiały wyjechać na ulice wcześniej, bo już 29 czerwca. Pierwszą linię z pl. Zamkowego na pl. Zbawiciela uruchomiono przy pomocy Stowarzyszenia Samopomocy Społecznej a autobusy kursowały w asyście … wojska i policji.

Więcej o historii warszawskich autobusów można przeczytać w okolicznościowym albumie „Warszawskie autobusy. Najpiękniejsze fotografie” wydanym przez Miejskie Zakłady Autobusowe , który od dziś jest już dostępny w księgarniach.

dmiqdzo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmiqdzo