Trwa ładowanie...

Afera w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Śpiewak: "to siedlisko korupcji, nepotyzmu i kolesiostwa"

Byłym członkom zarządu postawiono 64 zarzuty prokuratorskie.

Share
Afera w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Śpiewak: "to siedlisko korupcji, nepotyzmu i kolesiostwa"
d1lb92v

Na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie członkowie Wolnego Miasta Warszawy mówili o nadużyciach w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ich zdaniem "w centrum miasta działa zorganizowana grupa przestępcza".

Jak mówił członek zarządu WMW Karol Perkowski, spółdzielnia do niedawna była jedną z bogatszych w Polsce. "Była, ponieważ zarząd przez wątpliwą inwestycję w wieżowiec mieszkalny przy ul. Grzybowskiej doprowadził ją do upadku. Obecnie stary zarząd ma ponad 64 zarzuty prokuratorskie" - mówił.

Ocenił, że sprawa jest "niezwykle poruszająca i skomplikowana", dlatego - zdaniem Perkowskiego - sprawą powinien zająć się zespół specjalnie powołanych prokuratorów. Dodał, że powinny to być osoby spoza Warszawy, które odpowiedziałyby na pytanie: "Czy w centrum miasta, tuż przy najważniejszych urzędach centralnych i sądowych, działała zorganizowana grupa przestępcza, której celem było rozkradzenie majątku spółdzielni?".

Perkowski podkreślał, że w tej sprawie - jak i w wielu podobnych - najbardziej poszkodowani są mieszkańcy, którzy "nie są pewni jutra". "Nie będzie na to naszej zgody. Jesteśmy po to, aby przywrócić mieszkańcom nadzieję; jesteśmy po to, aby przyczynić się do tego, żeby odzyskali godność i elementarne poczucie sprawiedliwości społecznej, ponieważ polskie państwo przez lata w temacie spółdzielni - który dotyczy tysięcy mieszkańców - było po prostu obojętne" - stwierdził Perkowski.

d1lb92v

Prezes stowarzyszenia WMW Jan Śpiewak ocenił, że skala nadużyć w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej była ogromna i - jak przekonywał - "bez pomocy państwa, bez pomocy Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratury - ci ludzie (mieszkańcy) będą w spirali sztucznych i wirtualnych długów i dalszego wyprowadzania majątków".

"Niestety spółdzielnie mieszkaniowe w całej Polsce - a w Warszawie wyjątkowo dobrze znamy ten temat - zamieniły się w siedlisko i oazę korupcji, nepotyzmu i kolesiostwa. To nie jest jedyna afera z bardzo rozbudowanym wątkiem kryminalnym w tle" - podkreślił Śpiewak.

Jak ocenił, "dzisiaj mafie spółdzielcze działają w zupełnie biały dzień, nie bojąc się prokuratury, nie bojąc się instytucji państwowych". "To się musi zmienić" - stwierdził prezes stowarzyszenia.

Śpiewak ocenił, że prokuratura powinna wnioskować o areszt osób, które "dały początek całej aferze i umożliwiły wyprowadzenie gruntu" poza Śródmiejską Spółdzielnię Mieszkaniową.

d1lb92v

źródło: PAP

d1lb92v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lb92v
d1lb92v