Trwa ładowanie...

Akt oskarżenia za kradzież obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii Prezydenta

Były szef kancelarii prezydenta Komorowskiego Jacek Michałowski mówił, że "jeśli kancelaria przeszukała swoje zasoby i nie odnalazła zagubionych przedmiotów, musiała to zgłosić do prokuratury".

Akt oskarżenia za kradzież obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii Prezydenta
d3523af
d3523af

Do dziesięciu lat więzienia grozi Jarosławowi G., b. kelnerowi z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP, oskarżonemu o kradzież obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii Prezydenta. Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie skierowała stołeczna prokuratura okręgowa.

Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia Kancelarii Prezydenta RP z października 2015 roku. Brak obrazu "Gęsiarka" autorstwa Romana Kochanowskiego z końca XIX wieku, stwierdzono podczas audytu po przejęciu urzędu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obraz został ujawniony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, gdzie wystawiono go na sprzedaż w czerwcu 2015 roku.

Kradzież obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury

"W toku śledztwa ustalono w jaki sposób obraz trafił na aukcję i ujawniono, że osobą, która jako pierwsza wprowadziła obraz do obrotu był b. pracownik Kancelarii Prezydenta RP Jarosław G., któremu na ówczesnym etapie śledztwa przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa paserstwa. Po przeprowadzeniu szeregu czynności dowodowych wskazane przez Jarosława G. okoliczności rzekomego nabycia przez niego obrazu zostały uznane za niewiarygodne, co doprowadziło do przedstawienia mu zarzutu kradzieży obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury" - poinformował we wtorek w komunikacie prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Powołany przez prokuraturę biegły potwierdził autentyczność zabezpieczonego dzieła, jak również ocenił, że ma ono szczególne znaczenie dla kultury.

G. - jeszcze jako podejrzany o paserstwo - w styczniu ubiegłego roku wyjaśniał, iż jesienią 2014 roku, nabył obraz za kwotę 100 złotych pod Halą Mirowską od nieznanego mu mężczyzny. Tego samego dnia obraz ten miał wstawić do lombardu za kwotę 1800 zł. Wyjaśnił, że nie miał samodzielnego dostępu do pomieszczeń, w których znajdował się obraz "Gęsiarka" i inne zaginione przedmioty. Prokuratura podawała wtedy, że te wyjaśnienia podejrzanego zostaną zweryfikowane na dalszym etapie śledztwa.

d3523af

Jarosław G. był wieloletnim kelnerem zatrudnionym w Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. Umowa z nim została rozwiązana w czerwcu 2015 roku.

"Gęsiarka" wróciła do Pałacu Prezydenckiego

Były szef kancelarii prezydenta Komorowskiego Jacek Michałowski mówił, że "jeśli kancelaria przeszukała swoje zasoby i nie odnalazła zagubionych przedmiotów, musiała to zgłosić do prokuratury". - Słusznie zrobiła. Jeżeli przedmioty zginęły, to trzeba wszcząć śledztwo - dodał. Jak podkreślił Michałowski, kancelaria nie podejmowała żadnych kroków w sprawie, bo miała nadzieję, że zagubione przedmioty się znajdą.

W czerwcu 2016 roku poinformowano, że obraz "Gęsiarka" powrócił do Pałacu Prezydenckiego.

Sprawa w prokuraturze dotyczyła też kradzieży kilku innych przedmiotów z kancelarii prezydenta ujawnionych po odejściu z urzędu byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego m.in. obrazu "Bydło na pastwisku", rzeźby "Rycerz" oraz miniwieży stereo.

d3523af

Źródło: (PAP/MG)

d3523af
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3523af