Trwa ładowanie...

Aktywni mieszkańcy Warszawy na wagę złota

Rusza festiwal, który zachęci mieszkańców do tworzenia własnych inicjatyw lokalnych

Aktywni mieszkańcy Warszawy na wagę złota
d3cfgs1
d3cfgs1

Warszawa cały czas zmienia swoje oblicze na lepsze. I to właśnie dzięki swoim mieszkańcom.Coraz więcej warszawiaków wychodzi z własnymi inicjatywami lokalnymi organizując Dzień Sąsiada czy dbając o zieleń na swoim osiedlu. Zaczynamy przywiązywać się i przede wszystkim aktywnie dbać o miejsce, które nas otacza. Właśnie dlatego 23 maja w sobotę ruszy Festiwal Aktywnego Mieszkańca, któregopomysłodawca festiwalu jest Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

- Festiwal będzie okazją, aby w tak dynamicznym i rozproszonym mieście, jakim jest Warszawa porozmawiać ze sobą, wymienić się wiedzą i pomysłami, zobaczyć, co i jak robią inni - zachęca do udziału w imprezie Urszula Majewska, zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej. Do Służewskiego Domu Kultury zaproszeni są wszyscy zainteresowani tym, w jaki sposób wprowadzić w życie swoje lokalne pomysły lub ci, którzy na swoim koncie mają już pierwsze inicjatywy.

Dla uczestników festiwalu zostały przygotowane warsztaty podzielone na kilka tematów. Między innymi będzie można zaczerpnąć kilka pomysłów na to, w jaki sposób zachęcić swoich sąsiadów do działania. Pojawią się też przykłady udanych inicjatyw sąsiedzkich w Warszawie, które zawsze można zaadaptować na swoje podwórko - poinformowała WawaLove.pl Zuzanna Włodarczyk z Zespołu Inicjatyw Społecznych .

O 12.30 zaplanowany jest ciekawy punkt festiwalu pod intrygującym tytułem: "Wszystko na mojej głowie - jak być liderem i nie zwariować?". Są ludzie, którzy na swoim osiedlu już od jakiegoś czasu przejęli pałeczkę organizatora. Nie dziwi jednak, że w życiu każdego lokalnego lidera przychodzi moment, w którym brakuje mu sił i ma wrażenie, że nikt mu nie pomaga. Tacy działacze na warsztatach dowiedzą się co zrobić, aby liczba obowiązków nie przerosła ich możliwości. Uczestnicy mogą również podpatrzyć w jaki sposób dzielić się zadaniami.

d3cfgs1

Przewidzieliśmy również godzinę warsztatów poświęconych na rozpracowanie biurokracji, która w przypadku większych inicjatyw lokalnych jest nierozerwalnym elementem. Uczestnicy dowiedzą się o jakich pozwoleniach trzeba pamiętać organizując lokalne wydarzenie i do jakich urzędów powinni się zgłosić - dodaje Włodarczyk.

Ponadto na festiwalu pojawi się dziesięciu prelegentów z różnych części Warszawy, których projekty inicjatyw zostały wcześniej wybrane. Uczestnicy warsztatów będą mogli dyskutować i podpytać gości w jaki sposób wprowadzą w życie swoje projekty. W Służewskim Domu Kultury zostanie też przygotowana strefa rodzinna, w której dzieci wraz z rodzicami będą mogły zatracić się w świecie sztuki. Na zajęcia plastyczne może przyjść każdy. Jeśli pogoda dopisze, część warsztatów zostanie przeniesiona w zielony plener otaczający budynek.

Festiwal jest dla każdego, niezależnie od dzielnicy, w której mieszka. Również bez względu na to, czy jest się nigdzie nie zrzeszonym mieszkańcem, pracownikiem działającej lokalnie instytucji, członkiem stowarzyszenia albo właścicielem firmy, która angażuje się (a może sama inicjuje) lokalne akcje.
Wstęp na Festiwal Aktywnych Mieszkańców jest wolny. By wziąć udział w warsztatach do końca dzisiejszego dnia (22 maja) należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy inicjatywa@um.warszawa.pl. Cały program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej http://inicjatywa.um.warszawa.pl/na-glownej/program .

d3cfgs1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cfgs1