Trwa ładowanie...

Alarmująco niski poziom wody w Wiśle

Z powodu utrzymującego się braku opadów i systematycznego obniżania się poziomu wody, występuje zagrożenie suszą hydrologiczną

Alarmująco niski poziom wody w Wiśle
d3otd1t
d3otd1t

Obecnie wojewodowie w całym kraju muszą prowadziłć stały monitoring sytuacji hydrologicznej w rzekach. Istnieje możliwość, że będzie konieczne zapewnienie awaryjnego dostarczania wody. Dotyczy to odbiorców korzystających z ujęć wód powierzchniowych. W sytuacji, gdy brak opadów utrzyma się dłużej, możliwe jest nawet zagrożenie dla poboru wody dla sieci wodociągowych oraz do celów energetycznych. *Pogorszy się też jakość wody ze względu na zwiększenie stężenia zanieczyszczeń*.

Pracownicy wydziału analiz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podają, że utrzymujący się od jesieni 2011 roku niedobór opadów wpływa na systematyczne obniżenie poziomu wody w polskich rzekach. Zagrożenie dotyczy szczególnie dorzecza Wisły w południowej i centralnej części kraju.

W ciągu następnego miesiąca prognozowana miesięczna suma opadów będzie poniżej wartości średnich, co wpłynie na dalsze obniżanie się poziomu wody w rzekach całego kraju.

Informacja została przygotowana przez wydział analiz RCB na podstawie danych IMGW.

d3otd1t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3otd1t