Trwa ładowanie...
d46fcps

Album fotograficzny hitlerowca inspiracją dla warszawskiego spektaklu

Dziś prapremiera spektaklu "Album Karla Höckera" w Instytucie Teatralnym
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Album fotograficzny hitlerowca inspiracją dla warszawskiego spektaklu
d46fcps

116 unikatowych fotografii z albumu oficera SS Karla Höckera, adiutanta jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, ukazuje nazistów i ich codzienne życie po pracy z obozie koncentracyjnym. Na zdjęciach zobaczyć można uśmiechniętych ludzi bawiących się ze zwierzętami, spacerujących po lesie, czy śpiewających. W tym albumie nie ma ani jednego zdjęcia ofiaru obozu, ani jednej fotografii dokumentującej zdarzenia, jakie miały w nim miejsce.

Przeczytajcie też: Warszawskie choinki. Przed wojną i teraz [ZDJĘCIA]__

- Rzadko przyglądamy się oprawcom, gdyż naturalnie są dla nas odpychający, boimy się ich. Są dla nas bestiami, potworami, zbrodniarzami, kim zresztą bez wątpienia byli. Ale byli też mężami, ojcami, wujkami, żołnierzami, księgowymi, biznesmenami, miłośnikami koni, polowań, muzyki i dobrymi kumplami - tłumaczy aktorka Marta Król w rozmowie z "Newsweekiem".

d46fcps

Aktorzy studiowali te zdjęcia przez pół roku. Nie była to typowa praca nad spektaklem teatralnym. Zdjęcia próbowali ożywić, nauczyć się widocznych na nich gestów. Na pytanie o to, czy spektakl i jego twórcy nie zostaną oskarżeni o próbę ukazania "banalności zła", Marta Król mówi, iż bardziej chodzi tu o przyjrzenie się złu, jakie miało miejsce w Auschwitz. - Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obraz fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie - tłumaczą twórcy spektaklu.

Prapremiera spektaklu już dziś, 21 stycznia 2015 roku, o godzinie 19:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Jazdów 1). Kolejne spektakle odbędą się 25 stycznia i 2 lutego.

Cena biletu:: 20 PLN
Rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. (22) 501 70 02

Przeczytajcie też: Archiwum legendarnego Batalionu "Parasol" znalezione w mieszkaniu przy ul. Niemcewicza

d46fcps

Podziel się opinią

Share
d46fcps
d46fcps