Trwa ładowanie...

Artyści recytują "Redutę Ordona" w hołdzie Powstańcom [WIDEO]

Hołd Powstańcom Warszawskim.

Share
Artyści recytują "Redutę Ordona" w hołdzie Powstańcom [WIDEO]
dyisyf6

Znani artyści w hołdzie żołnierzom oraz uczestnikom powstania warszawskiego *postanowili przedstawić własną interpretację "Reduty Ordona", pióra Adama Mickiewicza. Wyjątkowy film, ku pamięci poległych w powstaniu osób, zaprezentował na swoim kanale na You Tube użytkownik "Reżyser Życia".*

Wśród osób interpretujących wyjątkowe dzieło wieszcza znaleźli się między innymi: Piotr Fronczewski, Anna Dereszowska, Tadeusz Nalepa Sylwia Banasik czy też Kuba Jurzyk.

(Autor: Reżyser życia )

dyisyf6

Powstanie warszawskie

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod brutalnej niemieckiej okupacji.

1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

Powstanie, planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

Źródło: (yt/pap/wawalove.pl)

dyisyf6
dyisyf6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyisyf6
dyisyf6