Trwa ładowanie...
d2ireog

As warszawskiej reprywatyzacji. Dla klientów uzyskał prawie ćwierć miliarda

236 mln złotych odszkodowań w ramach stołecznej reprywatyzacji uzyskał dla swoich klientów prof. Maciej Kaliński. To ekspert ds. legislacyjnych Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Maciej Kaliński wywalczył dla swoich klientów 236 mln zł. w ramach odszkodowań za sprywatyzowane nieruchomości
Prof. Maciej Kaliński wywalczył dla swoich klientów 236 mln zł. w ramach odszkodowań za sprywatyzowane nieruchomości (Pixabay.com, Fot: Tpsdave)
d2ireog

Z oficjalnych danych udostępnionych przez warszawski ratusz wynika, że 44-letni Kaliński jest prawdziwym "królem" warszawskiej reprywatyzacji. W ciągu ostatniej dekady reprezentował swoich klientów w ponad 80 sprawach i uzyskał dla nich 236 mln zł odszkodowań.

To o 71 mln więcej niż wartość rekompensat finansowych uzyskanych łącznie przez dwóch kolejnych adwokatów z czołówki - Roberta N. oraz Michała Sobańskiego. Sam Kaliński przekonuje, że nigdy nie ukrywał zaangażowania w proces, zastrzega jednak, że nie przyjmował zleceń od handlarzy roszczeń. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zastrzega, że tylko raz brał udział w postępowaniu, gdy nieobecną osobę reprezentował kurator.

Kaliński przez ostatnie osiem lat pełnił funkcję członka rady legislacyjnej przy kolejnych premierach: od Tuska po Morawieckiego. W 2011 r. sporządził też dla stołecznego ratusza opinię prawną, na podstawie której dokonywano niektórych zwrotów. "(...) dotyczyła kwestii umów indemnizacyjnych (regulujących roszczenia obywateli innych państw - red.). Ja zaś reprezentowałem osoby, które nie miały z tym nic wspólnego" - zastrzega.

d2ireog

Zobacz także: Kontrowersje wokół zarobków Kaczyńskiego. Stanisław Tyszka: dziwna sytuacja

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, którego kandydaci startują w tegorocznych wyborach samorządowych, uważają jednak, że udział Kalińskiego w reprywatyzacji został przemilczany przez w raporcie komisji weryfikacyjnej. "Opinia publiczna nie poznała osoby, która w procesie dzikiej reprywatyzacji uzyskała dla swoich klientów największą sumę odszkodowań" - mówi członek organizacji, Jan Popławski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ireog

Podziel się opinią

Share
d2ireog
d2ireog