Trwa ładowanie...
ycipk-44jwpl

Atak Turcji na Syrię. PAH organizuje pomoc dla uchodźców z Syrii

Od ponad tygodnia trwa ofensywa sił tureckich w północnej części Syrii. Ludzie, którzy obawiają się odrodzenia ISIS, uciekają z kraju. Pomoc dla uchodźców organizuje m.in. Polska Akcja Humanitarna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska Akcja Humanitarna organizuje pomoc dla uchodźców w północno-wschodniej Syrii
Polska Akcja Humanitarna organizuje pomoc dla uchodźców w północno-wschodniej Syrii (Facebook.com, Fot: PAH)
ycipk-44jwpl

Obywatele opuszczają północe rejony Syrii w obawie przed toczącymi się tam od 9 października walkami. Na granicy turecko-syryjskiej armia Recepa Tayyipa Erdogana próbuje odbić kolejne miasta.

Atak Turcji na Syrię. "Życie dwóch milionów ludzi zagrożone"

Z Syrii wyruszyły kolejne tysiące obywateli tego państwa, by szukać schronienia poza jego granicami.

ycipk-44jwpl

Dla uchodźców przygotowywany jest m.in. obóz na terenie Kurdystanu. Działa tam Polska Akcja Humanitarna.

"W tym opuszczonym obozie w irackim Kurdystanie schronienie znajdzie 800 osób uciekających z północno-wschodniej Syrii. Rozpoczęliśmy działania przystosowujące go do potrzeb uchodźców" – napisała w środę organizacja.

PAH w pierwszej kolejności ma dostarczyć tam beczkowozami czystą wodę oraz rozdawać zestawy higieniczne. Liczy, że odzew na apel o wsparcie będzie duży, tak jak było to w przypadku kryzysu humanitarnego w Aleppo i wschodniej Ghucie.

ycipk-44jwpl

To ona pokonała Schetynę. Nie kryje satysfakcji

Organizacja już na początku działań tureckiej armii w Syrii alarmowała, że kraj jest na skraju katastrofy humanitarnej. Eksperci organizacji szacują, że atak Ankary może zagrażać życiu ponad dwóch milionów ludzi mieszkających w północno-wschodniej części Syrii.

Również ONZ alarmuje. Na tym terenie mieszkają setki tysięcy ludzi, którzy już wcześniej musieli uciekać ze swoich domów. Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 r. ONZ przypomina, że Syryjczycy są wycieńczeni wojną i życiem w ciągłym strachu. W największym niebezpieczeństwie są dzieci. Podczas konfliktów zbrojnych to wśród nich śmiertelność jest najwyższa.

ycipk-44jwpl

Atak Turcji na Syrię. "Cios w plecy"

Operacja tureckich wojsk w Syrii rozpoczęła się po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie z północnych rejonów tego kraju amerykańskich żołnierzy. Kurdowie określili tę decyzję jako "cios w plecy".

Zdaniem Ankary, działania militarne wymierzone są w kurdyjskie milicje pod nazwą Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które tureckie władze uważają za terrorystów, oraz w bojowników Państwa Islamskiego.

Milicje YPG są jednak wspierane przez Zachód i stanowią główny trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego na terenie Syrii, a obecnie kontrolują większość terenów na północy tego kraju.

ycipk-44jwpl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WawaLove
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-44jwpl

ycipk-44jwpl
ycipk-44jwpl