Trwa ładowanie...
d4ccujh

Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Rafał Trzaskowski: w weekend zdemontujemy most pontonowy

- Naprawiliśmy awarię rurociągu pod dnem Wisły i jesteśmy gotowi do ponownego uruchomienia kolektora - poinformował w czwartek przed południem Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy przekazał najnowsze informacje na temat prac w oczyszczalni ścieków "Czajka".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Most pontonowy i tymczasowy rurociąg prowadzący ścieki do oczyszczalnie "Czajka"
Warszawa. Most pontonowy i tymczasowy rurociąg prowadzący ścieki do oczyszczalnie "Czajka" (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
d4ccujh

W czwartek przed południem Rafał Trzaskowski na spotkaniu z dziennikarzami i przekazał najnowsze informacje po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka".

- Będziemy sobie wszyscy gratulować kiedy proces naprawy zakończy się pozytywnie - podkreślił prezydent Warszawy.

Przełączenie ścieków z rurociągu tymczasowego na kolektory nastąpi w nocy z piątku na sobotę. Jak poinformował prezydent stolicy, powstała grupa robocza między MPWiK a Wodami Polskimi, które odpowiadają za sam proces przełączenia. – Jesteśmy gotowi, oczywiście, do pomocy w całym tym procesie – dodał. Rafał Trzaskowski podziękował za współpracę spółce "Wody Polskie".

d4ccujh

- W kolejny weekend wojsko zdemontuje most pontonowy i po 20 listopada będziemy mogli odbyć ostatni sztab, który podsumuje wszystkie prace w oczyszczalni "Czajka" - podkreślił prezydent stolicy.

Trzaskowski przyznał, że były pewne trudności, z tym, żeby zakończyć prace naprawcze do 15 listopada. - Na szczęście się udało, wszyscy pracowali non stop. Będziemy mieli pełną jasność o odpowiedzialności za awarię, kiedy przeanalizujemy ekspertyzy. Będą też konsekwencje, w tym finansowe - zapowiedział prezydent Warszawy.

rezydent zaznaczył jednocześnie, że eksperci z politechniki wciąż badają wszystkie próbki. – Zostały zajęte próbki przez służby. W związku z tym czekamy, aż te próbki zostaną naszym ekspertom oddane do ostatecznej oceny – powiedział prezydent stolicy.

Dodał też, że własne dochodzenia prowadzą w tej sprawie zarówno CBA, prokuratura, jak i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a pod koniec grudnia zostanie przedstawiony ostateczny raport dotyczący przyczyn awarii.

d4ccujh

Rafał Trzaskowski stwierdził też, że potwierdzają się informacje o tym, że głównymi „były problemy związane przede wszystkim z wykonaniem tego kolektora, ale również pojawiały się problemy w tej fazie projektowej, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór materiałów” – stwierdził prezydent stolicy.

Na czwartkowej konferencji Rafał Trzaskowski był również pytany o budżet stolicy

- Jest tak, że rząd PIS realizuje swoje obietnice wyborcze. To jest zrozumiałe. Część z nich realizuje za pieniądze samorządów. Cała piątka Kaczyńskiego idzie od nas. To rocznie 810 mln zł - przyznał prezydent stolicy.

- Zwróciłem się do premiera o wsparcie inwestycji w Warszawie. To nie tylko problem Warszawy, ale wszystkich samorządów w kraju - podkreślił.

d4ccujh

Trzaskowski wskazał też, że bez wsparcia finansowego rządu, warszawski magistrat będzie musiał odłożyć w czasie budowę Sinfonia Varsovia i siedziby Teatru TR na pl. Defilad. Prezydent zapewnił, że jeśli poprawi się sytuacja w budżecie miasta, to ratusz powróci do realizacji tych inwestycji.

Źródło: polsatnews.pl, IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta? Bartłomiej Sienkiewicz studzi emocje

d4ccujh

Podziel się opinią

Share

d4ccujh

d4ccujh