Trwa ładowanie...

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Zbigniew Ziobro: prowadzimy śledztwo ws. ogromnej katastrofy

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi śledztwo. ws awarii w stołecznej oczyszczalni ścieków "Czajka". Minister Sprawiedliwości na konferencji stwierdził, że była to "ogromna katastrofa ekologiczna". Z kolei fiński polityk domaga się kontroli oczyszczalni ścieków wokół Bałtyku.

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Zbigniew Ziobro: prowadzimy śledztwo ws. ogromnej katastrofyŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d2aeqwi

Przypomnijmy: do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły.

- To jest śledztwo dotyczące kilku aspektów tej sprawy. Z jednej strony ogromnej katastrofy ekologicznej (…), która jest bardzo poważna, ale kolejnym wątkiem, który pojawia się w tej sprawie jest kwestia prawidłowości konstrukcji oczyszczalni, tych elementów które się na nią składają - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro przy okazji przypomniał, że miasto wydało w ostatnich latach pokaźną sumę na oczyszczalnię "Czajka".- Te pieniądze nie mogą być trwonione i wydawane w taki sposób, że przyjmuje się w ramach inwestycji produkt, który nie spełnia podstawowych norm i standardów bezpieczeństwa i jakości - sugerował minister. - Zwłaszcza wtedy, kiedy kosztuje to miliardy złotych - dodał.

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

Szef resortu sprawiedliwości mówił także, że "prokuratorzy mają za zdanie z jednej strony badać aspekty samej katastrofy ekologicznej, (…) braki właściwego nadzoru ze strony władz miasta, czy też spółek i rad nadzorczych wyznaczonych przez władze miasta Warszawy, które być może nie dopełniły określonych obowiązków w tym zakresie". - Po trzecie, pojawiły się też wątpliwości co do samej inwestycji, która kosztowała gigantyczne pieniądze - podsumował.

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Finowie reagują na doniesienia z Polski

Mats Loefstroem, deputowany do fińskiego parlamentu, wystąpił w środę z wnioskiem do rządu o kontrolę stanu oczyszczalni ścieków wokół Bałtyku. Powodem takiego działania jest awaria instalacji w warszawskiej "Czajce".

d2aeqwi

"Wydarzenie to było jednak na tyle poważne, że chciałbym, aby nasi ministrowie i urzędnicy wraz z innymi krajami Morza Bałtyckiego podnieśli kwestię stanu oczyszczalni ścieków w regionie" - stwierdził Loefstroem. Według polityka państwa regionu Bałtyku powinny się zastanowić, w jaki sposób zminimalizować ryzyko awarii oraz sprawdzić, czy dysponują wystarczającymi zasobami do oczyszczania wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2aeqwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aeqwi