Trwa ładowanie...
d2ye6fj

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". GIOŚ: do Wisły spływają ścieki z ponad 100 zakładów przemysłowych

W ściekach, które zrzucane są do Wisły znajdują się też ścieki przemysłowe ze 118 przedsiębiorstw z lewobrzeżnej Warszawy. To nieczystości z huty, firm branży motoryzacyjnej, lotniczej i paliwowej – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Nieczystości trafiają do Wisły po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Budowa rurociągu zastępczego w stolicy, który zostanie ułożony na zbudowanym moście pontonowym
Warszawa. Budowa rurociągu zastępczego w stolicy, który zostanie ułożony na zbudowanym moście pontonowym (PAP, Fot: PAP)
d2ye6fj

Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska dodała, że istnieje zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi. Miejskie służby prowadzą ozonowanie tych ścieków, co ma usuwać większość bakterii. Zdaniem Inspektoratu Ochrony Środowiska może to jednak zaszkodzić niektórym organizmom w rzece.

Wpadające do Wisły ścieki przemysłowe są oczyszczane jedynie wstępnie - zaznacza GIOŚ. Mimo tych działań, nieczystości mogą zawierać m.in. rtęć, kadm, ołów i substancje kancerogenne.

W komunikacie służby podały, że we wtorek MPWiK zmieniło sposób odprowadzania nieoczyszczonych ścieków poprzez skierowanie ich na trzy kraty przed zrzutem do rzeki. Ma to zapobiec przedostawaniu się nieczystości stałych, np. sanitarnych. Natomiast nadal wylot ścieków nie został prewencyjnie zabezpieczony przed wypływem substancji przemysłowych.

d2ye6fj

Agnieszka Borowska w czwartek rano podała, że MPWiK ma dostarczyć informację m.in. o ilości nieoczyszczonych ścieków wprowadzanych w ciągu godziny do rzeki.

Wojsko we wtorek skończyło budowę mostu pontonowego na Wiśle. W ciągu kilku dni ma na nim zostać zamontowany i uruchomiony zapasowy rurociąg. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa usuwanie awarii głównej instalacji.

Warszawski ratusz poinformował, że przyczyną wycieku najprawdopodobniej był błąd przy montażu rur.

d2ye6fj

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Eksplozja auta na Bemowie. Rzecznik stołecznej policji: ekspertyzy będą niezbędne

d2ye6fj

Podziel się opinią

Share

d2ye6fj

d2ye6fj