Trwa ładowanie...

Będzie kontrola u prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Wojewoda sprawdzi, jak ratusz wypłaca 500 plus

- Zleciłem kontrolę w ratuszu dotyczącą realizacji programu "Rodzina 500 plus" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Kontrola ma potrwać kilka tygodni. Wojewoda sprawdzi szacowanie wysokości dotacji, wykorzystanie środków i rzetelność sprawozdań.

Będzie kontrola u prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Wojewoda sprawdzi, jak ratusz wypłaca 500 plusŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik,Tomasz Gzell
d7rqtac
d7rqtac

- Może być tak, że jedynie Warszawa ma problem z wydatkowaniem środków z tak prostego programu. Muszę wiedzieć, na czym polega ten problem, a widać, że komunikacja i dane, które otrzymujemy od służb pana prezydenta, nie są pełne. Dlatego muszę to skontrolować - stwierdził wojewoda Zdzisław Sipiera.

Od początku trwania programu "Rodzina 500 plus" do dzieci na Mazowszu trafiło 11,63 mld zł. Od 1 lipca tego roku, kiedy program objął także pierwsze dziecko, mazowieckim rodzinom przekazano 393,5 mln zł.

Tydzień temu "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował że w Warszawie brakuje pieniędzy na wypłaty 500 plus. Władze miasta miały otrzymać za mało pieniędzy od rządu. Rząd Morawieckiego z kolei twierdził, że pieniądze wypłacane są na czas, a wina leży po stronie miasta.

W poniedziałek prezydent Rafał Trzaskowski potwierdził, że Warszawa ma problemy z wypłatą 500 plus. Jego zdaniem kłopoty powoduje to, że rząd przekazuje samorządom pieniądze w ostatniej chwili. Prezydent stolicy podkreślił, że fundusze powinny być przekazywane na cały rok. Ta propozycja nie spodobała się wojewodzie mazowieckiemu.

d7rqtac

- Nie możemy dopuścić, by przez jakąś niefrasobliwość czy problemy wewnętrzne ktoś dysponował pieniędzmi, które nie powinny być w danym momencie na koncie samorządów. One powinny pracować w innym zakresie - podkreślił Zdzisław Sipiera.

"Nie ma żadnych zagrożeń"

Wojewoda zaprzeczył, jakoby problemy z wypłatą 500 plus miały wszystkie samorządy. Zapewnił też, że od 1 października pieniądze są gotowe do wypłat i będą wypłacane w terminie. - Nie ma żadnych zagrożeń ani na październik, ani na listopad, ani na grudzień – podkreślił.

Zdzisław Sipera powiedział, że we wrześniu ratusz zgłosił mu zapotrzebowanie w wysokości 212,8 mln zł. Wojewoda przelał te pieniądze w sześciu transzach: 12 września - 65,2 mln zł, 16 września - 21,2 mln zł, 19 września - 29 mln zł, 27,98 mln zł i 16,98 mln zł oraz 26 września - 1,8 mln zł.

Z kolei na październik Warszawa potrzebuje 191 mln zł. Jak zapewnił wojewoda, miasto dostało już pierwszą transzę w wysokości 59,8 mln zł.

d7rqtac

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7rqtac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7rqtac