Trwa ładowanie...
csw
Aleksandra Synowiec
13-11-2012 17:46

Będzie nowy skandal w sztuce współczesnej?

Umierający koń, udręczona kobieta, powieszone dziecko. Maurizio Cattelan i jego wystawa "Amen" od czwartku w CSW

Będzie nowy skandal w sztuce współczesnej?
d46544o
d46544o

Papież przygnieciony meteorytem to jedno z tych dzieł sztuki współczesnej, które wywołało gorącą dyskusję ostatnich lat w Polsce. Jak dalece sztuka i artysta może się posunąć? W czwartek, 15 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się otwarcie wielkiej wystawy Maurizio Cattelana. A w niej naturalistyczne rzeźby: umierający koń, udręczona kobieta, powieszone dziecko.

Prace Cattelana są bardzo osobistym i dramatycznym pytaniem o sens cierpienia, które wypieramy z naszej świadomości, a które jest integralnym składnikiem życia – od narodzin aż do śmierci - mówi kuratorka wystawy, Justyna Wesołowska - umierający koń i udręczona kobieta zmuszają do refleksji nad etycznym i antropologicznym wymiarem ofiary i umierania. Realizm rzeźb przywołuje na myśl zarówno werystyczną ikonografię średniowiecza, jak i obrazy Caravaggia. Brudne stopy kobiety i powieszonego dziecka każą nam pamiętać, że jeszcze przed chwilą stąpali po ziemi, chodzili między nami.

Wystawa Amen Maurizio Cattelana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie to pierwszy w Polsce indywidualny projekt jednego z najbardziej znanych i najbardziej cenionych artystów współczesnych na świecie. Jego ubiegłoroczna retrospektywa prac w nowojorskim Muzeum Guggenheima należała do „najgorętszych” wydarzeń artystycznych sezonu. Wystawa w Zamku Ujazdowskim pokazuje jedne z ostatnich prac artysty. Maurizio Cattelan stawia w nich pytania o współczesne* rozumienie śmierci, poświęcenia, przebaczenia, genezy zła w człowieku, narodowej tożsamości i historycznej pamięci.*

W spustoszonej przez kataklizmy XX wieku Warszawie prace Maurizio Cattelana nabierają szczególnego wymiaru – stają się artystycznym komentarzem dla katolickiego credo: co to właściwie znaczy miłować swych wrogów? Co znaczy odpuszczać winy naszym winowajcom? Ewokując traumy historii, sztuka Cattelana stanowi trudne wyzwanie dla tożsamości Polaków: w jakim stopniu nasza pamięć narodowa jest formą zapominania? W jakim stopniu to, o czym nie chcemy pamiętać, nas determinuje – stanowi swoistą formę ukrytej pamięci? - mówi kurator wystawy.

d46544o

Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Iwo Zmyślonego, który ukazuje teologiczne, filozoficzne i polityczne wymiary prac Cattelana. Znajdziemy w nim teksty m.in. Zygmunta Baumana, Elfriede Jelinek, Leszka Kołakowskiego i Roberta Piłata. Wystawa odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Włoch w Warszawie oraz Burmistrza Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy.

Wystawa Amen Maurizio Cattelana odbywa się w dwóch miejscach: w* Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i w przestrzeni publicznej przy ulicy Próżnej 14 w Warszawie*.


Otwarcie wystawy: 15 listopada 2012, godz. 18.00

Wystawa potrwa do 24 lutego 2013

d46544o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46544o