Trwa ładowanie...
d26zkpa

Biedronka powstanie na gruzach Banku Polskiego

Po Feminie dyskont spożywczy sięga po kolejną, historyczną lokalizację w Warszawie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biedronka powstanie na gruzach Banku Polskiego
d26zkpa

Fanpage "Miejsca w Warszawie zamiast których powinna być "Biedronka" , który pokazuje, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby popularne obiekty zamienić w Biedronki, wcale nie jest aż tak surrealistyczny. Po Feminie Biedronka sięga po kolejną, historyczną lokalizację w Warszawie. Biuro Architektury dzielnicy Śródmieście wydało zgodę powstanie dyskontu spożywczego na parterze budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12. To tu mieścił się przed wojną Bank Polski.

By otworzyć sklep dyskontowy Biedronka, zostaną zalane betonem odsłonięte wcześniej i przykryte szkłem fundamenty Banku Polskiego - czytamy na stronach Fundacji Miasto jest Nasze. Budynek Senator, podobnie jak cały teren układu architektonicznego przy ulicy Bielańskiej, wpisany jest do rejestru zabytków.

*Zobacz: Zamieńmy popularne obiekty na "Biedronki"! [ZDJĘCIA] *

d26zkpa

Jeronimo Martins Polska zapewnia jednak, że nie zamierza w żaden sposób ingerować w historyczny kształt budynku. Uzyskana przez nas zgoda na zmianę sposobu użytkowania wydzielonej części nieruchomości przy ul. Bielańskiej 12 w najmniejszym stopniu nie wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w zabytkowe elementy budynku. W dokumentacji projektowej, którą przedłożyliśmy wnioskując o pozwolenie na budowę, zarówno istniejące przeszklenia, jak i wszystkie elementy mające charakter zabytkowy pozostają w niezmienionym stanie - czytamy w oświadczeniu.

Właściciel sieci dyskontów spożywczych podkreśla, że nigdy nie starał się zmieniać historycznych miejsc w Polsce. Przykładem takiej placówki może być Biedronka, która już od ponad trzech lat z powodzeniem funkcjonuje na toruńskiej starówce przy ul. Szerokiej. Warto podkreślić, że w tym sklepie podjęliśmy szereg działań, aby zabezpieczyć i wyeksponować walory architektoniczne we wnętrzach, a zewnętrzną elewację dostosowaliśmy do charakteru miejsca. W efekcie, udało się odsłonić elementy zabytkowej posadzki, muru z wątkiem gotyckim oraz freski, odzyskując je dla torunian po okresie, kiedy ukryte były pod warstwami tynku i płyt gipsowych - podkreśla firma.

Budynek Senator powstał na ruinach dawnego gmachu Banku Polskiego, słynnej powstańczej Reduty. Przy odbudowie budynku został uwzględniony kształt i skala dawnej budowli. Wszystkie pozostałości zostały zachowane. Przez szklaną podłogę można podziwiać dawną salę skarbca, a duża ściana dawnej sali kasowej zdobi główny hall budynku. Budynek został otwarty dwa lata temu, we wrześniu 2012 roku.

Zobacz także: Co zamiast przystanku Kino Femina?

d26zkpa

Podziel się opinią

Share
d26zkpa
d26zkpa