Trwa ładowanie...
d6yh7g2

Bogowie – instrukcja obsługi

Czy wiecie, że w Polsce zarejestrowanych jest 158 różnych kościołów i związków wyznaniowych?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bogowie – instrukcja obsługi
d6yh7g2

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na pierwszą po remoncie i modernizacji wystawę zatytułowaną „Bogowie – instrukcja obsługi” (Dieux, modes d’emploi) Sakralne i nieprzemijające wartości w życiu duchowym mieszkańców Europy.

W wyniku globalizacji i masowych migracji, w miastach Europy krzyżują się ze sobą religie świata. W odpowiedzi na to zjawisko, prezentujemy wystawę, która przedstawia różnorodność tradycji religijnych. Ukazuje ona poszczególne wyznania nie z perspektywy historycznej czy teologicznej, a poprzez pryzmat praktyk ich wyznawców. Dzięki temu uzmysławia odbiorcom uniwersalizm zagadnień o charakterze religijnym, a zarazem pokazuje partykularny charakter praktyk. Wystawa skonstruowana jest wokół następujących obszarów: Punkty odniesienia, Wizerunki bogów, Zaświaty, Przejścia, Cykle, Kulty, Miejsca, Ciało, Pośrednicy, Konflikty i współistnienie.

Dużym atutem wystawy jest jej nowoczesna forma – gotowe panele, zawierające, obok tekstów, fotografie, filmy i nagrania dźwiękowe, a także eksponaty. Istotnym jej elementem jest przedstawienie teatralne, prezentowane na co dzień w formie filmu, ilustrujące ostatni z wymienionych obszarów – Konflikty i współistnienie.

d6yh7g2

W czasie trwania wystawy czasowej będzie można również obejrzeć jubileuszową ekspozycję zatytułowaną„Zwykłe-niezwykłe. Fascynujące kolekcje w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie”. To opowieść o budowaniu muzealnych kolekcji, tworzonych dzięki pasji – muzealników, podróżników, zbieraczy. Twórcy ekspozycji pragnęli pokazać specyfikę tworzenia i powiększania kolekcji, zaprezentować obiekty najcenniejsze poznawczo i artystycznie. W ponownie otwartej dla zwiedzających sali wystawowej czekają na Państwa zwykłe-niezwykłe przedmioty: maski, naczynia, tkaniny, zabawki i stroje – najpiękniejsze przykłady etnografii Polski i świata.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie

ul. Kredytowa 1

ethnomuseum.website.pl

d6yh7g2

Podziel się opinią

Share
d6yh7g2
d6yh7g2