Trwa ładowanie...
dqq16t5

Bojkot części powstańców. Nie przyjdą na spotkanie z Andrzejem Dudą

Jest odpowiedź z KPRP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bojkot części powstańców. Nie przyjdą na spotkanie z Andrzejem Dudą
dqq16t5

Kolejna odsłona konfliktu dotyczącego obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czwartek część powstańców wystosowała list otwarty do prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym piszą "o jawnym lekceważeniu ich woli przez Pana Prezydenta i ministra obrony Antoniego Macierewicza".

Wydawało się, że po poniedziałkowym spotkaniu szefa MON z powstańcami warszawskimi i podpisaniu porozumienia ws. Apelu Poległych nic już nie zakłóci zbliżających się wielkimi krokami obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednak nic bardziej mylnego.

Tuż po opublikowaniu poniedziałkowego porozumienia Hanna Gronkiewicz-Waltz wystosowała do MON pismo, w którym prosiła o włączenie do Apelu Pamięci śp. Władysława Bartoszewskiego. Antonii Macierewicz nie przystał jednak na tę propozycję.

dqq16t5

Z kolei w czwartek część z powstańców warszawskich wystosowała list otwarty do prezydenta RP Andrzej Dudy, w którym informuje go o bojkocie dorocznego spotkania organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytamy w nim:

"30 lipca - my, żyjący jeszcze uczestnicy Powstania - mieliśmy uczestniczyć w dorocznym spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy.

To była dla nas zawsze niezwykle ważna uroczystość o charakterze pogodnego spotkania tych, którzy odnajdywali się wzajemnie, żeby może po raz ostatni wymienić z kolegami uścisk dłoni i niezapomniane wspomnienia zawsze zaczynające się tak samo: "A pamiętasz.".

Towarzyszyło nam wojsko polskie, a wśród najważniejszych gości był Prezydent RP - zwierzchnik sił zbrojnych, który wygłaszał okolicznościowe przemówienie.

dqq16t5

W tym roku, niestety, Pan Prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz dopuścili do jawnego lekceważenia woli powstańców. Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ustalili treść apelu poległych i nie było żadnego rzeczowego powodu uzasadniającego zmiany jego treści i dopisywania nowych nazwisk.

Pan Prezydent, który dużo mówi o patriotyzmie, mógł powstrzymać te poczynania, a ponieważ tego nie uczynił, nie chcemy wysłuchiwać jego wielkich słów bez pokrycia. Dlatego nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie i mamy nadzieję, że tak też postąpią nasze koleżanki i koledzy.

Powstańcy zlekceważeni i głęboko dotknięci:

Anna Jakubowska, " Paulinka"
Wojciech Świątkowski,"Korczak"
Wanda Traczyk-Stawska, "Pączek"
Krystyna Zachwatowicz-Wajda, "Czyżyk"
Andrzej Wiczyński, "Antek"

dqq16t5

Wirtualna Polska zwróciła się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o komentarz do napisanego przez część powstańców warszawskich listu otwartego. W odpowiedzi czytamy:

"Pan Prezydent szanuje stanowisko pięciorga podpisanych pod listem Powstańców i żałuje, iż nie zamierzają wziąć udziału w sobotniej uroczystości wraz z innymi Powstańcami. Przypomnijmy, iż treść Apelu Pamięci została ustalona na zasadzie szerokiego kompromisu ze środowiskami powstańczymi. Pan Prezydent ma jednak nadzieję, że pięcioro sygnatariuszy listu zmieni zdanie. Bieżące spory polityczne nie powinny przesłaniać wzniosłej atmosfery obchodów".

Źródło: WP Wiadomości

* **Przeczytajcie również: Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy *

dqq16t5

Podziel się opinią

Share
dqq16t5
dqq16t5