Trwa ładowanie...
d3p75v7

Bruksela. Donald Tusk komentuje wyniki wyborów parlamentarnych

- PiS wygrał wybory, jednak większość w Senacie będzie miała opozycja. I tu mój serdeczny apel: aby tego zjednoczonego wysiłku nie zmarnować na konflikty - mówił Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził także, że nadchodzące wybory prezydenckie będą "absolutnie strategiczną sprawą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (zdj. arch.)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (zdj. arch.) (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d3p75v7

- Jarosław Kaczyński chce współpracy z opozycją w Senacie? Brzmi to jak nieświeży dowcip na stand-upie - powiedział były premier. Tusk dał do zrozumienia, że nie wierzy w Jarosława Kaczyńskiego jako „gołąbka pokoju”. - Kiedy słyszę o współpracy, to zastanawiam się: dlaczego w Senacie, gdzie przegrałeś chłopie? - zaznaczył.

- Przez 4 lata najprawdopodobniej będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość. Aby powstrzymać ten rząd, trzeba mieć siłę weta prezydenckiego. Dla opozycji najważniejsze jest wybranie takiego kandydata na prezydenta, który będzie miał siłę wygrania - przyznał Donald Tusk.

Były premier po raz kolejny nie chciał ujawnić, czy sam będzie walczył o prezydenturę w 2020 roku. - W wyborze kandydata chodzi o to, aby go wybrać mądrze, a nie szybko. To da się przekonsultować z ludźmi, ekspertami. Są dziesiątki możliwości - mówił Przewodniczący Rady Europejskiej. - Wybór czy start nie jest moją rolą. Ja nie proponuję żadnej procedury czy prawyborów. Czekam na odpowiednią analizę - dodał Tusk.

d3p75v7

Czarzasty o kontrowersyjnych słowach Wałęsy: marna wypowiedź

- Jeśli pojawi się wola do wspierania jednego kandydata opozycji na prezydenta, to nikt nie może się wahać. Ale zaznaczam: to nie jest odniesienie personalne do mnie, tylko ogólne stwierdzenie. Dziś jest co najmniej kilka osób, które mogą przekonać niezdecydowanych wyborów - mówił w Brukseli były premier. - Nie będę miał żadnego problemu z uznaniem werdyktu, że są lepsi kandydaci ode mnie (na prezydenta Polski - przyp. red.) - dodał Tusk.

Były premier był pytany przez dziennikarzy, czy pogratulował wygranej Prawa i Sprawiedliwości. - Wysyłam gratulacje, kiedy ktoś jest desygnowany na premiera.
Jeśli Mateusz Morawiecki zostanie ponownie szefem rządu, to wtedy wyślę odpowiednie gratulacje. Obecnie wybory wygrał Jarosław Kaczyński, a z reguły nie wysyłam gratulacji partyjnym liderom - uciął krótko Tusk.

d3p75v7

Bruksela. Donald Tusk ocenia szansę młodych

- Widać w Platformie Obywatelskiej ciśnienie generacyjne. Chciałbym, żeby wszyscy moi rówieśnicy uwierzyli w to, że młodzi chcą wziąć się za bary z rzeczywistością. Cieszmy się z tego, że pojawia się tyle nowych twarzy z wewnętrzną siłą i determinacją - przyznał Tusk.

- Pomaganie tym młodym, to obowiązek i dobra inwestycja doświadczonych polityków. Uważam, że Polacy za cztery lata dokonają innego wyboru. Ale ważne jest, żeby mieli kogo wybrać, żeby istniała alternatywa lepsza niż PiS - dodał były premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3p75v7

Podziel się opinią

Share
d3p75v7
d3p75v7