ycipk-1h7gjj

Budowa metra. Ustalono do jakiego zwierzęcia, należały znalezione kości

Zakończyły się badania kości znalezionych na budowie drugiej linii metra. Szczątki odkryto na Woli, przy budowie stacji Płocka i należały do samicy słonia leśnego – podali pracownicy Metra Warszawskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Naukowcy ustalili, do jakiego zwierzęcia należały znalezione na budowie metra kości
Warszawa. Naukowcy ustalili, do jakiego zwierzęcia należały znalezione na budowie metra kości (PAP, Fot: PAP)
ycipk-1h7gjj

Wcześniej przypuszczano, że kości mogą należeć do mamuta. Ich wiek oszacowano wstępnie na 100-200 tysięcy lat. Pierwsze oględziny wskazywały, że znalezisko to fragmenty miednicy i kończyn kopalnego ssaka, z grupy słoniowatych. Kości przewieziono do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Określenia gatunkowego zwierzęcia dokonali specjaliści z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

We wtorek rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego Anna Bartoń powiedziała, że znalezione kości miednicy i fragmenty kończyn należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego.

- Wiek znaleziska datuje się dokładnie na przedział między 132-115 tys. lat. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski przed zlodowaceniem północnopolskim, mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton – cytuje rzeczniczkę tvp.info.

ycipk-1h7gjj

Na fragmenty szkieletu robotnicy natrafili sześć metrów pod ziemią. O znalezisku poinformowani zostali pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór archeologiczny nad budową tego odcinka II linii metra.

– Znalezisko zostanie upamiętnione w strefie ogólnodostępnej na antresoli stacji Płocka (wyjście w kierunku ul. Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości samicy słonia leśnego – przekazała Bartoń.

Źródło: tvp.info

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1h7gjj

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1h7gjj

ycipk-1h7gjj
ycipk-1h7gjj