Trwa ładowanie...
d4by8zr

Burmistrz Bielan: na jakiej podstawie poczta ma otrzymać dane osobowe mieszkańców?

Burmistrz dzielnicy Bielany poinformował, że do urzędu wpływają maile od mieszkańców z informacją, aby nie udostępniać danych osobowych, niezbędnych Poczcie Polskiej do przeprowadzenia wyborów. W środę urząd otrzymał wiadomość z Poczty Polskiej. Burmistrz ma wątpliwości co do podstawy prawnej wymaganych działań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burmistrz ma wątpliwości co do podstaw prawnych działań wymaganych przez pocztę.
Burmistrz ma wątpliwości co do podstaw prawnych działań wymaganych przez pocztę. (PAP)
d4by8zr

Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk poinformował na Facebooku, że do urzędu wpływają maile od mieszkańców z informacją, aby nie udostępniać poczcie danych osobowych. Jak zaznaczył, sądząc po ilości pytań, jest to dla mieszkańców szczególnie ważny temat.

- Mam niezwykły szacunek dla Poczty Polskiej, jako instytucji wykonującej niezwykle ważną społecznie i odpowiedzialną pracę. Zdecydowanie wolałbym, jednak gdyby skupiała się na zadaniach, do których została powołana – napisał Pietruczuk.

Burmistrz poinformował, że w środę urząd otrzymał maila z Poczty Polskiej. - Jak sądzę, został przygotowany i wysłany "bez żadnego trybu”. W treści mowa o udostępnieniu przez dzielnicę wskazanych lokalizacji (głównie tereny szkół) na ustawienie wyborczych skrzynek pocztowych lub urn wyborczych z zasobów Obwodowych Komisji Wyborczych – podkreślił Pietruczuk.

Jego zdaniem w wiadomości nie sposób doszukać się wskazania podstawy prawnej, która umożliwiałaby spełnienie próśb autora.

d4by8zr

Burmistrz wymienił pytania i wątpliwości, które nasunęły mu się po lekturze maila.

Pietruczuk pyta m.in. na bazie jakiego istniejącego przepisu miałby przekazać lub wypożyczyć Poczcie Polskiej urny i kto miałby ich pilnować. Niejasne jest również, kto poniesie odpowiedzialność w przypadku zaginięcia urny oraz co z urnami wystawionym na zewnątrz w przypadku opadów deszczu.

Burmistrz pyta również, na jakiej podstawie miałby udostępnić pracownikom Poczty Polskiej lokale w placówkach oświatowych. Przypomina, że w związku z zagrożeniem epidemicznym są one aktualnie zamknięte. Zwraca się również z pytaniem, kto miałby zapewnić sprzątanie i dezynfekcję tych pomieszczeń.

Jak podkreślił Pietruczuk, najważniejszą kwestią jest, na jakiej podstawie Poczta Polska ma otrzymać dane osobowe mieszkańców.

d4by8zr

Sejm uchwalił ustawę o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym. Obecnie pracuje nad nią Senat. Izba wyższa parlamentu ma czas na decyzję do 5 maja. Brak podpisu prezydenta oraz publikacji w Dzienniku Ustaw nie zatrzymuje przygotowań do wyborów korespondencyjnych. Wicepremier Jacek Sasin oświadczył niedawno w TVN24, że "karty do głosowania już są drukowane".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4by8zr

Podziel się opinią

Share
d4by8zr
d4by8zr