Trwa ładowanie...

Burza wokół ul. Lecha Kaczyńskiego. Wojewoda wstrzymał decyzję

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera jest przeciwko zmianie nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Tym samym nie zgadza się na uchwałę przegłosowaną na początku stycznia przez warszawskich radnych. Zapowiedział, że uchyli ich decyzję.

Share
Burza wokół ul. Lecha Kaczyńskiego. Wojewoda wstrzymał decyzjęŹródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Zuchowicz
dyaqqwp

Wojewoda mazowiecki podczas wtorkowego briefingu przekonywał, że Lech Kaczyński jest godny upamiętnienia w przestrzeni publicznej. Zarzucił radnym "brak dobrej woli w sprawie dekomunizacji". Zapowiedział, że odwoła się od decyzji podjętej 11 stycznia przez radnych Platformy Obywatelskiej, którzy opowiedzieli się za zmianą nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego, czyli dawnej Armii Ludowej, na Trasę Łazienkowską. Za uchwałą w sprawie zmiany nazwy ulicy było 31 radnych, przeciw 24, a od głosu wstrzymała się jedna osoba.

Wojewoda zaznaczył, że samorządy miały czas na zmianę nazw propagujących komunizm do 2 września 2017 r. Gdy tego nie zrobiły, "zdekomunizował" w listopadzie kilkadzisiąt ulic w stolicy. W tym aleję Armii Ludowej.

Zobacz wideo: Dekomunizacja ulic w polskich miastach

Efekt ustawy

Zmiany w nazewnictwie są efektem ustawy dekomunizacyjnej, która została przegłosowana w Sejmie 1 kwietnia 2016 r. Zgodnie z jej przepisami "nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować".

Ustawa precyzuje, że "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Miasto musi zapłacić 6,1 miliona zł za kawałek terenu na Polu Mokotowskim

dyaqqwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyaqqwp
dyaqqwp