Trwa ładowanie...

Centra lokalne dla mieszkańców. Wytypowano 10 miejsc

Mają one być ośrodkiem aktywności społecznej i gospodarczej, skupiające mieszkańców danej okolicy.

Centra lokalne dla mieszkańców. Wytypowano 10 miejsc
d3p3iop
d3p3iop

Mieszkańcy i eksperci wybrali 10 miejsc na mapie stolicy, w których powstaną pilotażowe centra lokalne. Będą to wielofunkcyjne przestrzenie blisko domu, sprzyjające spotkaniom sąsiedzkim i wzmacniające więzi społeczne oraz tożsamość lokalną.

"Skończyliśmy na tych projektach, które dzisiaj są najszybsze, najprostsze i najbardziej efektywne do wykonania w krótkim okresie" - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W wyniku spotkań przedstawicieli miasta oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Warszawski z mieszkańcami - które odbywały się od stycznia do października br. - wybrano 10 miejsc, w których zlokalizowane zostaną pierwsze centra lokalne. Mają one być ośrodkiem aktywności społecznej i gospodarczej, skupiające mieszkańców danej okolicy, sprzyjające nawiązywaniu relacji sąsiedzkich oraz tworzące przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Wybrane miejsca będą znajdować się na: Białołęce (ul. Modlińska 257), Mokotowie (skwer Broniewskiego "Orszy"), Ochocie (ul. Mołdawska), Pradze Północ (Plac Hallera), Targówku (ul. Kondratowicza), Ursusie (Osiedle Niedźwiadek), Wawrze (ul. Walcownicza), Żoliborzu (Plac Grunwaldzki) oraz w Rembertowie (ul. Chruściela) i Wilanowie (ul. Nałęczowska).

"Te 10 lokalizacji zostało wybranych spośród tych, które zgłosili mieszkańcy" - poinformował Olszewski. Ponadto wyjaśnił, że na podjęcie ostatecznej decyzji wpływało wiele czynników. "Bardzo ważną była również opinia ekspertów - architektów i urbanistów" - zaznaczył. To oni - jak tłumaczył - oceniali czy dane miejsce ma w ogóle "potencjał do tworzenia tego typu struktury". "Na koniec dnia eliminowaliśmy również z tej długiej listy te projekty, które nie należą do miasta, w związku
z tym my nie możemy podejmować tam interwencji" - dodał.

d3p3iop

Olszewski zwrócił uwagę, że celem projektu Warszawskie Centra Lokalne "było budowanie infrastruktury dotyczącej wymiany między ludźmi". Chodzi o to, żeby mieszkańcom osiedli oddalonych od centrum, budować podobną infrastrukturę do spędzania czasu, jaką mają mieszkańcy dzielnic centralnych - wyjaśnił.

Jak mówił Olszewski wybranie lokalizacji pilotażowych będzie testowaniem "tak naprawdę rozwiązań, które w sposób trwały będą potem wprowadzone do polityki miasta". "Sam warsztat, sama ta praca, która była wykonana w tym roku, pokazała że zapotrzebowanie na tworzenie takiej małej architektury, która służy wymianie szeroko pojętej poglądów, towarów, również przepływowi ludzi w środowisku lokalnym, jest bardzo duża" - zapewniał wiceprezydent.

Wiceprezydent powiedział, że centra lokalne nie muszą powstawać tylko z inicjatywy miasta. "One często powstają dzięki planowaniu przez miasto, ale nie powstają rękami miasta. Powstają rękami podmiotów prywatnych, które po prostu zagospodarowują bardzo ważną lukę na rynku dla mieszkańców" - dodał.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie w oparciu o warsztaty i konsultacje społeczne w 2016 r. koncepcji architektonicznych dla pilotażowych centrów lokalnych. Na ich budowę dzielnice otrzymają środki z budżetu m.st. Warszawy w wysokości 50 mln zł (Wieloletnia Prognoza Finansowa do 2021 r.).

d3p3iop

Prace nad studium koncepcyjnym dot. centrów lokalnych prowadzone były przez zespół pod przewodnictwem prof. arch. Krzysztofa Domaradzkiego (Wydział Architektury PW) w składzie: arch. Marlena Happach (OW SARP), dr inż. arch. Katarzyna Sadowy (OW SARP), arch. Aleksandra Wasilkowska (OW SARP) oraz dr Anna Domaradzka (Instytut Studiów Społecznych UW).

(Źródło: PAP)

d3p3iop
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p3iop