Trwa ładowanie...

Centrum Kreatywności Targowa otwarte. "Z myślą o kreatywnym biznesie"

Oprócz przestrzeni na organizowanie rozmaitych wydarzeń, centrum będzie przede wszystkim miejscem do pracy

Share
Centrum Kreatywności Targowa otwarte. "Z myślą o kreatywnym biznesie"
dvwsa91

Ponad 3 tys. metrów kw. przestrzeni dla przedsiębiorców, 33 pracownie twórcze, sześć sal konferencyjnych - to niektóre atuty Centrum Kreatywności Targowa 56 na warszawskiej Pradze. Powstało kosztem blisko 30 mln zł w zrewitalizowanej kamienicy, ma przyciągnąć firmy z sektora kreatywnego.

Centrum Kreatywności Targowa powstało w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego i Muzeum Warszawskiej Pragi. Centrum składa się z trzech części - kamienicy Mintera z 1867 r. od strony ul. Targowej, oficyny północnej z początku XX w. oraz z zupełnie nowego budynku wybudowanego od południa.

Całość tworzy tradycyjną praską "studnię". Nad przestrzenią między budynkami znajduje się szklany dach, dzięki czemu powstało patio, które może być wykorzystywane np. do organizowania wystaw.

W piątkowym spotkaniu z dziennikarzami w centrum udział wzięła m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej zastępca Michał Olszewski. Jak mówili, centrum z jednej strony będzie miejscem organizowania rozmaitych wydarzeń, np. kulturalnych, a z drugiej będzie miejscem pracy dla sektora kreatywnego.

dvwsa91

- Nie o to chodzi, żeby przez Pragę przejechać i żeby była szybsza komunikacja przez Pragę. Tylko chodzi o to, żeby Praga była upodmiotowiona, żeby na Pragę przyjechać i mieć coś ciekawego do obejrzenia, wyczuć z jednej strony ten klimat starej Pragi, ale żeby też zobaczyć jak ona się zmienia - powiedziała prezydent stolicy.

3 tys. mkw branży kreatywnej

Centrum oficjalnie zostanie otwarte za tydzień - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz. A w trzy kolejne soboty października (1, 8 i 15 października) w centrum odbędzie się szereg otwartych dla mieszkańców wydarzeń m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy prac studentów ASP czy pokazy filmowe.

Oprócz przestrzeni na organizowanie rozmaitych wydarzeń, centrum będzie przede wszystkim miejscem do pracy. Olszewski powiedział, że organizatorom różnych wydarzeń przestrzeń w centrum będzie udostępniana nieodpłatnie, natomiast, ci którzy będą chcieli na stałe zagościć na Targowej otrzymają preferencyjny czynsz.

Centrum to ponad trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni, które będą dedykowane "branży kreatywnej"; ma działać jako magnes dla firm sektora kreatywnego i być inkubatorem przedsiębiorczości. W centrum swoje pomysły będą mogli rozwijać przedsiębiorcy z branży designu, mody, architektury, gier, muzyki, rzemiosła artystycznego, fotografii czy wzornictwa.

dvwsa91

1,4 mld do 2022 roku

Olszewski wyjaśnił, że centrum kreatywności powstało na Pradze, ponieważ właśnie ta część miasta ma największy potencjał przyciągania sektora kreatywnego. - Ale, co równie ważne, centrum na przyczynić się powstania nowych miejsc na Pradze Północ, brakuje ich w tej części stolicy - przyznał Olszewski.

Na podstawie modelu biznesowego w przyszłości zostanie wybrany podmiot prywatny, który będzie operatorem centrum.

Budowa centrum była jednym z pierwszych projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy, na który do 2022 r. miasto przeznaczy 1,4 mld zł. Koszt uruchomienia centrum to blisko 30 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 14,5 mln zł - podaje miasto.

dvwsa91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvwsa91
dvwsa91