Trwa ładowanie...

Ceny mieszkań w Warszawie – październik 2018

Zgodnie z najnowszym raportem dotyczącym cen mieszkań w Warszawie, w październiku stawki po raz kolejny poszły w górę. Poznaj szczegóły raportu przygotowanego przez sonarhome.pl

Share
Ceny mieszkań w Warszawie – październik 2018Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d27r8kr

Ceny mieszkań w Warszawie w październiku 2018

W październiku ceny mieszkań w Warszawie nieznacznie wzrosły. We wrześniu stawka za 1 m² wynosiła średnio 9 000 zł, w październiku natomiast – 9 005 zł. W tym okresie wzrost jest nieznaczny, jednak w stosunku do ceny ze stycznia 2018 (8 456 zł za m²), to aż o 6,53% więcej.

sonarhome.pl
Źródło: sonarhome.pl, fot: sonarhome.pl

Prognozy – będzie coraz drożej

Według prognoz wyceniarki mieszkań Sonar (https://sonarhome.pl), w grudniu za 1 m² w Warszawie zapłacimy aż 9 191 zł. To więcej, niż w roku 2008, kiedy wybuchł kryzys finansowy – wtedy średnia cena za 1 m² w Warszawie wynosiła 9 137 zł. Wzrost cen widać na przykładzie lokalu o powierzchni 70 m²: w styczniu za takie mieszkanie zapłacilibyśmy 591 710 zł, a zgodnie z prognozami w grudniu jego koszt wyniesie 643 370 zł.

d27r8kr

Jak zmieniają się ceny w poszczególnych dzielnicach Warszawy?

Największy wzrost cen zanotowało Śródmieście – w sierpniu cena za 1 m² wynosiła 10 898 zł, a we wrześniu już 11 328 zł. Na drugim miejscu znalazł się Żoliborz (wzrost o 166 zł), a na trzecim – Praga Północ (wzrost o 157 zł). Wyraźne wzrosty cen pojawiły się również w dzielnicy Włochy, na Wilanowie, Ochocie, Ursusie, Rembertowie i Bemowie. Więcej informacji na temat bieżących kosztów znajdziesz w porównaniu cen mieszkań w Warszawie (https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa ).

Według wyliczeń wydłużył się czas obecności ofert na rynku nieruchomości – trwa on obecnie 107 dni. Oferty mieszkaniowe są więc aktywne średnio przez 3 miesiące.

Popyt na mieszkania wciąż jest wysoki

Mimo iż mieszkania drożeją, wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Wysoki popyt wynika ze wzrostu wynagrodzeń Polaków i spadku stóp procentowych kredytów hipotecznych. Polacy coraz częściej zaciągają kredyty – prezes NBP ogłosił, że w 2018 i 2019 roku stopy procentowe utrzymają się na niskim poziomie, więc średnie oprocentowanie kredytu wynosi 3,79%.

d27r8kr

Dodatkowo, zgodnie z najnowszym raportem Deloitte, w którym przeanalizowano średnie ceny nieruchomości i średnie wynagrodzenia w Unii Europejskiej, mieszkania w Polsce są cenowo dostępne dla przeciętnego obywatela – znaleźliśmy się na wysokim 3. miejscu w całej Europie.

W związku z rosnącymi cenami mieszkań, specjaliści obawiają się kolejnego kryzysu finansowego – we wrześniu minęło 10 lat od wybuchu ostatniego. Nie wiadomo, czy sytuacja sprzed 10 lat się powtórzy, pewne jest natomiast to, że ceny mieszkań nie będą spadać.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d27r8kr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27r8kr
d27r8kr