Chcą, by Pałac Kultury wyglądał jak w 1958 roku

Pałac Kultury kiedyś był czysty. Ile kosztuje jego umycie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chcą, by Pałac Kultury wyglądał jak w 1958 roku
WP

Niedawno na łamach Wawalove publikowaliśmy fotografie Warszawy z 1958 roku . Wśród zdjęć wykonanych przez amerykańskiego fotografa Johna Schultza najwięcej emocji wzbudziły ujęcia Pałacu Kultury, który wtedy - w zaledwie 3 lata po oddaniu do użytku - był jeszcze czysty. Jaki biały!- nasi czytelnicy nie mogli uwierzyć własnym oczom. Dlaczego Pałac nie może teraz tak wyglądać? - zastanawiali się.

John Schultz jeździł z aparatem w latach 50. po po Europie Wschodniej i ZSRR. Zza naszą wschodnią granicą zrobił 200 kolorowych fotografii. W 1958 roku dotarł także do Warszawy. Na jego zdjęciach zobaczymy trzy światy - resztki przedwojennej stolicy, ruiny i świeżo odbudowane fragmenty miasta. Na jednej fotografii widzimy majestatystyczny (i czysty!) Pałac Kultury uchwycony z perpektywy okolic ulicy Pańskiej. Na pierwszym planie majaczą ruiny kamienic przy ulicy Śliskiej. Dziś po tych budynkach nie ma już śladu.

To właśnie to zdjęcie zrobiło furorę w Internecie. Powstał nawet fanpage " Petycja by Pałac Kultury wyglądał jak w 58" . Takie umycie Pałacu i przywrócenie mu dawnej świetności byłoby świetnym prezentem na jego, przypadające za 2 lata, sześćdziesiąte urodziny. Ile miałoby to kosztować?

WP

Okazuje się, że całkowity koszt wyczyszczenia elewacji to ponad 20 milionów złotych. Jej powierzchnia wynosi bowiem aż 199 tysięcy metrów kwadratowych. Żeby zdążyć z tym na 60-lecie powstania Pałacu, prace trzeba by rozpocząć już teraz. Tak się jednak nie stanie, bo na umycie budynku nie ma pieniędzy. Były pomysły na zebranie na ten cel pieniędzy za wynajęcie powierzchni ścian pod reklamę wielkoformatową, ale na to nie ma zgody - mówi Gazecie rzecznik PKiN Ewelina Dudziak.

 

Zobacz także: **Tak będzie wyglądała Rotunda! [ZDJĘCIA]**

 

WP
Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP