Chcieli 25 mln dolarów za płatną protekcję. CBA zatrzymało 3 osoby

Duża część kwoty miała być przeznaczona na łapówki dla urzędników
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chcieli 25 mln dolarów za płatną protekcję. CBA zatrzymało 3 osoby

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie dwóch biznesmenów - obcokrajowców  i polskiego przedsiębiorcę.  Sprawa ma związek z przestępstwem korupcyjnym - poinformowało biuro prasowe CBA.

Mężczyźni powołując się na wpływy w sferach rządowych jednego z afrykańskich państw chcieli doprowadzić do zawarcia kontraktu z polską spółką na dostawę maszyn rolniczych. - Cały kontrakt, opiewający na kwotę 100 mln dolarów amerykańskich, był finansowany przez polski Skarb Państwa w ramach międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki. Sam przetarg na dostawy prorozwojowe i dokonanie wyboru kontrahenta ogłasza rząd danego afrykańskiego kraju - informuje Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA.

Zatrzymani **przez CBA** obcokrajowcy chcieli zapewnić polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzygnięciu przetargu w zamian za przekazanie im 25 mln dolarów. Duża część kwoty miała być przeznaczona na łapówki dla afrykańskich urzędników. Trwają czynności  zmierzające do wyjaśnienia roli polskiego przedsiębiorcy w całej sprawie.  

- Sprawa jest w całości prowadzona i ujawniona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Czynności śledcze trwają. Materiały trafiły już do prokuratury - dodaje rzecznik CBA.

Przeczytajcie też:  "Mieli go pobić i grozić, że go zabiją". Ruszył proces strażników miejskich

 

 

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.