Trwa ładowanie...
26-11-2017 09:36

Co mieszkańcy stolicy sądzą o budowie "Nycz Tower"? Zaskakujące wyniki ankiety

Plan zakłada budowę pięciu wieżowców.

Co mieszkańcy stolicy sądzą o budowie "Nycz Tower"? Zaskakujące wyniki ankiety
d3alse5
d3alse5

Budowa tzw. "Nycz Tower" w centrum stolicy wzbudza spore emocje. Inwestycja bowiem wiąże się z wyburzeniem przedwojennego budynku plebani należącego do parafii św. Barbary. Jednak ponad połowa mieszkańców Warszawy popiera ten pomysł -*tak wynika z sondażu, przeprowadzonego dla WawaLove.*

Plan zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południowego zakłada budowę pięciu wieżowców. Wśród nich ma się pojawić wysokościowiec Archidiecezji Warszawskiej, potocznie nazywany "Nycz Tower".

Według aktywistów, ten plan zagospodarowania przestrzennego jest "bezprawny, oparty na przepisach prawa uchylonych pięć lat temuu201d. W związku z tym złożyli zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

- Próbuje nam się wmówić, że wstawienie w ten rejon wieżowców nie spowoduje żadnych konsekwencji dla środowiska. Na zdrowy rozum, jeśli się wykopie czterometrową dziurę w ziemi, to musi mieć wpływ na wody gruntowe. Jeśli się stawia wieże wysokie na 22 metry, to musi mieć wpływ na wiatr - punktował Maciej Czapliński z Miasto Jest Nasze.

d3alse5

Zapytaliśmy czytelników, który z budynków woleliby widzieć w centrum Warszawy. 54 procent ankietowanych opowiedziało się za budową Nycz Tower. Niewiele mniej, bo 46 procent, zagłosowało za pozostawieniem budynku należącego do kościoła św. Barbary.

O planach budowy wieżowca przy ulicy Emilii Plater wiadomo od 2011 roku. BBI Development powołał wówczas wspólnie z Archidiecezją i parafią św. Barbary spółkę celową odpowiedzialną za inwestycję. Kościół ma w niej udział większościowy.

Zgodę na budowę dał stołeczny ratusz, ale Kuria potrzebowała także dodatkowej promesy od Watykanu. Grunty pod budowę należą do parafii rzymsko-katolickiej, dlatego to Stolica Apostolska każdorazowo musi wyrazić zgodę na duże transakcje nieruchomościowe prowadzone przez kościół. W końcu tzw. decyzja alienacyjna została wydana, co dało zielone światło dla inwestycji. Wartość nieruchomości wyceniono na 34,6 mln zł.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Smog nad Warszawą. Te zdjęcia nie pozostawiają złudzeń

d3alse5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3alse5