Co warto wiedzieć o słuchawkach bezprzewodowych? Przeczytaj, zanim kupisz!
Idealnie sprawdzają się podczas uprawiania sportu, a także w sytuacjach, gdy chcesz słuchać muzyki z poczuciem pełnej swobody. Kto raz przetestuje działanie słuchawek bezprzewodowych, ten nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnych modeli. Jak działają i dlaczego są tak wygodne? Wyjaśniamy.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów słuchawek bezprzewodowych. Różni je technologia, konstrukcja i rozmiar, ale mają jedną cechę wspólną – działają bez kabla, co umożliwia pełną swobodę ruchów wszędzie tam, gdzie akurat jesteśmy. Bezprzewodowe modele to idealnie rozwiązania dla sportowców, osób pracujących w biurze, a także tych, którzy lubią słuchać ulubionych utworów poza domem – bez uciążliwego, plączącego się kabla. Użytkownicy tradycyjnych słuchawek często zastanawiają się, czy działanie modeli bezprzewodowych czasem zawodzi i czy brak kabla ma wpływ na jakość dźwięku. Jeżeli nosisz się z zamiarem kupna słuchawek mobilnych i nurtują cię te pytania, przeczytaj do końca nasz artykuł – rozwiejemy w nim wszystkie twoje wątpliwości i pomożemy wybrać wariant słuchawek, których naprawdę potrzebujesz.
Słuchawki bezprzewodowe – rodzaje i działanie
Choć technologia umożliwiająca słuchanie dźwięków bez kabla istnieje dopiero od kilku lat, przez ten czas na rynku pojawiało się wiele rodzajów słuchawek bezprzewodowych, które różnią się od siebie budową, sposobem działania, a także ceną. Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że najlepszy sprzęt to ten z najwyższej półki cenowej, jednak w przypadku słuchawek bezprzewodowych to przekonanie nie zawsze jest słuszne. Zanim wybierzemy model w pełni odpowiadający naszym potrzebom, warto poznać różnice pomiędzy działaniem poszczególnych wariantów.
Zasadniczy podział słuchawek bezprzewodowych dotyczy technologii zastosowanej w ich produkcji. Na rynku znajdziemy słuchawki działające na podczerwień, radio oraz Bluetooth. słuchawki na podczerwień wykorzystują wiązkę IR. Te ostatnie zasila wiązka podczerwieni, która ma za zadnie przekazywać dźwięk z urządzenia grającego bezpośrednio do słuchawek. Technologia ta działa podobnie jak pilot od telewizora. W przypadku technologii IR kluczowy jest zasięg działania – zazwyczaj to ok. 7 m, jednak niektórzy producenci oferują modele o mocniejszym zasięgu. Takie słuchawki bezprzewodowe nie sprawdzą się raczej podczas przemieszczania się po mieszkaniu. Są za to doskonałą opcją dla graczy i osób pracujących przy komputerze.
Z kolei słuchawki działające dzięki technologii fal radiowych to wymarzona propozycja dla osób, które ciągle są w ruchu – sprawdzą się podczas chodzenia po biurze, spacerów, biegania i jazdy samochodem (mając taki model, nie potrzebujesz zestawu głośnomówiącego). Działają podobnie jak radio, choć wykorzystują inne częstotliwości.
Ostatni typ to słuchawki działające na Bluetooth, czyli z wykorzystaniem sygnału radiowego do cyfrowego przesyłania zapisu dźwiękowego. Plusem takich modeli jest na pewno ich wygoda. Radiowa technologia zapewnia pełną kompatybilność słuchawek z telefonem.
Zasadniczy minus to ograniczony zasięg działania – szczególnie w przypadku modeli, które wykorzystują podczerwień.
Douszne czy nauszne?
Technologia to jednak nie wszystko. Tym, co różni od siebie poszczególne modele słuchawek bezprzewodowych, jest także ich budowa. Słuchawki douszne to takie, które wkładamy bezpośrednio do uszu. Cechują się niewielkim rozmiarem i komfortem użytkowania – to dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią dużych modeli połączonych pałąkiem. Na rynku znajdziemy też słuchawki douszne dokanałowe, czyli jak sama nazwa wskazuje, umieszczane głęboko w kanale ucha. Ten model z gumowymi nakładkami doskonale izoluje dźwięki i sprawia, że są lepiej odczuwalne. Słuchawki douszne to świetny wybór dla aktywnych. Sprawdzają się podczas spacerów, treningów i podróży.
Słuchawki nauszne to model zakładany na uszy. Wyróżnia się większym rozmiarem oraz pałąkiem podtrzymującym konstrukcję. Choć ten wariant dla niektórych będzie mało komfortowy – szczególnie podczas biegu lub korzystania ze środków komunikacji – to trzeba przyznać, że słuchawki nauszne cechuje najlepsza jakość dźwięku. Docenią ją na pewno zapaleni melomani oraz gracze.
Słuchawki bezprzewodowe – dla kogo?
Ze względu na brak kabla oraz łatwość obsługi słuchawki bezprzewodowe z pewnością przypadną do gustu każdemu, kto ceni sobie wygodę oraz komfort przemieszczania się. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią słuchać muzyki, audiobooków czy podcastów podczas codziennych aktywności. Technologia bezprzewodowa umożliwia swobodne spacery, jazdę na rowerze czy bieganie bez uciążliwego kabla, który utrudnia ruchy. Choć słuchawki bezprzewodowe nie są zupełnie pozbawione słabych stron (jedną z nich jest ograniczony czas pracy baterii i konieczność częstego ładowania), to nie mamy wątpliwości, że warto zdecydować się na taki zakup. Wypróbuj ich działanie, a nie wrócisz już do tradycyjnych modeli z przewodem.
WawaLove na: