Trwa ładowanie...

"Czajka" największą oczyszczalnią w Polsce

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków „Czajka” dobiega końca

"Czajka" największą oczyszczalnią w Polsce
dxm9l5m
dxm9l5m

Do czasu przebudowy zakład oczyszczał wszystkie ścieki z prawobrzeżnej części miasta, zaś od czerwca 2012 roku na „Czajkę” zaczęły dopływać również ścieki z północnych i centralnych części Warszawy. Pozwoliło to na zatrzymanie trwającego od lat zrzutu ścieków surowych do Wisły.

Średni przepływ zmodernizowanej i rozbudowanej oczyszczalni wzrósł niemal dwukrotnie z 240 tys. m³ do ponad 435 tys. m³ na dobę. Obecnie „Czajka” przyjmuje największą ilość ścieków wśród polskich oczyszczalni i jest zaliczana do grona największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

- Na rozbudowę i modernizację „Czajki” oraz budowę spalarni i układu przesyłowego ścieków przeznaczono ponad 3 mld złotych, z czego blisko połowę tej kwoty pozyskano z unijnych funduszy. – Jeśli chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej, nie przepadła nam ani jedna złotówka - podkreśliła Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

dxm9l5m

- Od czerwca 2012 „Czajka” oczyszcza docelową ilość ścieków zarówno z lewego jak i prawego brzegu Wisły, zatem efekt ekologiczny, z którego rozlicza nas Komisja Europejska został już osiągnięty - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zgodnie z zapisami „Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych” osiągnięcie efektu ekologicznego z zakresu oczyszczania ścieków wskazano dopiero na koniec 2013 roku, zatem stolica może z powodzeniem pretendować do miana prymusa ekologicznych działań.

W tym roku MPWiK przejmie do eksploatacji wartą ponad 500 mln zł Stację Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Dzięki zastosowanej technologii termicznego unieszkodliwiania, wszystkie odpady powstałe w procesie oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych będą utylizowane w miejscu ich wytwarzania w sposób całkowicie bezpieczny dla mieszkańców i środowiska.

dxm9l5m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxm9l5m