Trwa ładowanie...

Czy będziemy mieli rondo Himilsbacha, Maklakiewicza i Kryptologów Enigmy?

Dziś zadecyduje o tym posiedzenie Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego

Share
Czy będziemy mieli rondo Himilsbacha, Maklakiewicza i Kryptologów Enigmy?
d48rp6t

17 nazw ulic może zniknąć niebawem z mapy Warszawy , o czym pisaliśmy ostatnio na łamach Wawalove. Są to nazwy związane przede wszystkim z bohaterami i działaczami minionego ustroju. Jednakże obok odchodzących nazw ulic, będziemy mieli także nowe. Dzisiaj o godzinie 15:00 zbiera się Komisja ds. Nazewnicta Miejskiego i rozważy nowe nazwy dla warszawskich rond i ulic. Rozmowa o rondzie Gierka, którego imieniem SLD chce nazwać krzyżówkę przy Dworcu Centralnym, nie pojawiła się w planie obrad. Zadecyduje się za to, czy w Warszawie ma powstać na przykład rondo Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza, Janusza Kofty oraz Polskich Kryptologów Enigmy.

Najwięcej emocji budzi propozycja nadania jednemu z rond położonych w centrum miasta imienia Jana Himilsbacha. Skandalizujący „kamieniarz z zawodu, pisarz z talentu, aktor z przypadku", jak sam o sobie mówił, na stałe wpisał się w warszawską mitologię miejską. Przez Tadeusza Konwickiego nazwany "Marcelem Proustem spod budki z piwem" był stałym bywalcem warszawskich spelunek, pierwszorzędnym gawędziarzem oraz bohaterem setek legend i anegdot, które po dziś dzień opowiadane są po imprezach w naszym mieście. Urodzony w Mińsku Mazowieckim, prawie całe życie spędził w Warszawie, dodając temu miastu - tak typowego dla stolicy - swojskiego i zadziornego charakteru. Sam tak ukochał sobie Warszawę, że nie miał potrzeby podróżowania nigdzie indziej. Ja zwiedziłem kawał świata- mówił - widziałem: Mokotów, Powiśle, Pragę. Ulicę Targową pan sobie wyobrazi! Tam byli ludzie! I tam były morza południowe - przy jednym stoliku.

Także w tej okolicy rondo swojego imienia ma dostać Zdzisław Maklakiewicz - przyjaciel, towarzysz i współpracownik Himilsbacha, aktor filmowy i teatralny. Wśród patronów miejsc na stołecznej mapie znalazł się także Janusz Kofta - poeta, piosenkarz, autor niezapomnianych piosenek, pisarze:* Marian Brandys i Andrzej Bobkowski* oraz* Aleksander Prystor -* premier i polityk z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wrócono też do pomysłu, by na Ursynowie utworzyć rondo Polskich Kryptologów Enigmy.

Jakich patronów ulic, rond i innych miejsc na warszawskiej mapie jeszcze brakuje? Macie jakieś propozycje?

d48rp6t

Podziel się opinią

Share
d48rp6t
d48rp6t