Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Czy i gdzie warto szukać pracy poza Warszawą?

Mimo tego, że warszawski rynek pracy uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce, a nawet w tej części Europy, to i tutaj jest wiele tysięcy osób, które nie potrafią znaleźć sobie zawodowego miejsca. Chodzi tu zarówno o dobrą płacę, która pozwoli na spokojne życie, jak również o satysfakcję zawodową, która jest czymś zupełnie niemierzalnym i zależy od wielu czynników. Jedną z takich poszkodowanych grup są kobiety w wieku 50+, które często są dyskryminowane na polskim rynku pracy. Jak się okazuje nie musi tak być wszędzie, bowiem są one cenione na niemieckim rynku pracy, jako opiekunki osób starszych. Jak szukać takiej pracy i jakie warunki należy spełnić? O tym piszemy w poniższym artykule.

Share
 Źródło: materiały partnera
d4mry4x

Gdzie rozpocząć poszukiwania?

Pracy w opiece można dziś szukać na wiele sposobów. Najpopularniejsze to: sprawdzanie ofert w Internecie i bezpośredni kontakt z biurem pośrednictwa pracy. Warto jednak wiedzieć, że wśród wielu ogłoszeń publikowanych w sieci zdarzają się też nieuczciwe. Jak się przed nimi chronić? Przede wszystkim dokładnie przyglądać się ofertom. Poniżej prezentujemy kwestie, na które dobrze jest zwrócić uwagę podczas poszukiwań. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, jak znaleźć uczciwe zatrudnienie w opieka Niemcy.

Opiekunko, czytaj uważnie oferty pracy

Zdarzają się sytuacje, w których opiekunowie sami szukają pracy w Niemczech i są zadowoleni. Mimo wszystko doświadczeni pracownicy opieki oraz agencje nie polecają działania na własną rękę. Dlaczego? Samodzielne poszukiwanie pracy niesie za sobą ogromne ryzyko trafienia na nieuczciwego pracodawcę. Szczególnie narażone na nie są osoby stawiające pierwsze kroki w branży. Na pozór idealne ogłoszenie, z nierealnie wręcz wysoką stawką i doskonałymi warunkami powinno sprawić, że zapali nam się czerwona lampka. Doświadczeni opiekunowie, zwłaszcza ci, którzy poznali już nieuczciwych pracodawców, wiedzą, jak unikać podejrzanych ogłoszeń. Z ich pomocą przygotowaliśmy poradnik dla początkujących pracowników opieki. Poniżej znajdziesz aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań wymarzonej oferty pracy w Niemczech.

Ogłoszenia na forach i portalach z pracą są konstruowane zwykle w podobny sposób. Niektóre są rozbudowane, inne bardzo krótkie – ale to nie ich długość świadczy o uczciwości. Owszem, jeśli ktoś włożył więcej pracy w opisanie stanowiska, podopiecznego i profilu idealnego kandydata, tym większa szansa, że można mu zaufać. Zwróć też uwagę na to, czy praca dla opiekunki jest opisana w samych superlatywach. W godnych uwagi ogłoszeniach jest miejsce również na możliwe niedogodności związane z opieką nad osobą starszą. Może to być "trudny" senior, do którego potrzeba cierpliwości. Albo podopieczny z nadwagą, wymagający opiekuna, który ma dużą siłę fizyczną. Dobre agencje i uczciwi pracodawcy nie ukrywają takich informacji. Wiedzą, że szczerość się opłaca, gdyż opiekun świadomie wybiera miejsce pracy. A rosnące ciągle zapotrzebowanie na pracowników opieki w Niemczech sprawia, że każdy kandydat znajdzie ofertę dla siebie.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Elementy wiarygodnego ogłoszenia o pracę w opiece w Niemczech

Co powinna zawierać uczciwa i warta uwagi oferta dla opiekunek? Oto kilka punktów, które muszą się w niej znaleźć.

d4mry4x

Miejsce i czas pracy

Na tej podstawie kandydat lub kandydatka często przyjmuje zlecenie albo je odrzuca. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się miejscowości dobrze skomunikowane, z których można szybko i łatwo dostać się do Polski. Zdarza się, że opiekunki w Niemczech zwracają uwagę na bliskość sklepów czy kościołów. Dlatego w ofercie powinna się znaleźć nazwa miejscowości, a jeśli jest ona mała – odległość od najbliższego większego miasta. Nie mniej ważne są też daty. W Agencji Veritas podajemy dokładny dzień wyjazdu. Dzięki temu opiekunowie mogą wybrać termin, który najbardziej im odpowiada.

Ważna jest też kwestia zakwaterowania. W ofercie powinien się więc znaleźć szczegółowy opis mieszkania, domu i pokoju dla opiekunki. Istotne są też informacje o udogodnieniach dla seniora (barierki, poręcze, brak progów i schodów), a także dla opiekunki, jak własna łazienka czy dostęp do Internetu.

Wysokość wynagrodzenia oraz forma zatrudnienia

Dla wielu opiekunów to najważniejszy punkt w ogłoszeniu. Nie ma się co dziwić – wyjazd do opieki w Niemczech jest sposobem na zarobienie pieniędzy. Zanim odpowiesz na ofertę, przyjrzyj się zapisanej kwocie. Czy jest adekwatna do realiów pracy w opiece? Nieuczciwi pracodawcy obiecują dużo więcej, ale na miejscu okazuje się, że o podanej wypłacie można pomarzyć. Sprawdź, czy wyszczególniona suma to kwota brutto, czy netto. Być może trzeba będzie od niej odprowadzić podatki i składki, a to znacznie pomniejszy ostateczne wynagrodzenie. Czasem nieuczciwi pracodawcy podają w ogłoszeniach kwotę za cały wyjazd, nie za miesiąc. I nagle okazuje się, że te 2200 euro na rękę to wcale nie tak dużo, jak się wcześniej wydawało.

Stan zdrowia seniora

Przyszły pracodawca powinien szczegółowo opisać aktualny stan zdrowia osoby starszej – fizyczny oraz psychiczny. W ogłoszeniu muszą się znaleźć informacje o tym, w jakim stopniu podopieczny jest samodzielny, czy nie ma problemów z poruszaniem się i wykonywaniem podstawowych czynności. Bardzo ważna jest też kondycja psychiczna seniora. Jako przyszły opiekun musisz wiedzieć, czy łatwo się z podopiecznym komunikować, rozmawiać. Jeżeli z opisu oferty wynika, że praca opiekunki w Niemczech będzie bardzo łatwa i niewymagająca, lepiej uważać. Czasami pod "płaszczykiem" wygodnej, prostej pracy kryje się sztela o zupełnie innych warunkach. Opiekunka zachęcona ogłoszeniem podpisuje umowę, a na miejscu okazuje się, że senior, który miał być w pełni sprawny, jest obłożnie chory. Ale wtedy już jest za późno – umowa została zawarta. Dlatego warto wnikliwie czytać oferty i dopytywać o szczegóły.

d4mry4x

Jak uniknąć takich sytuacji? Dobrym sposobem jest współpraca z profesjonalną agencją opieki. W takich miejscach, jak Veritas, każda rodzina i podopieczny są weryfikowani jeszcze przed zamieszczeniem ogłoszenia. Opiekunki i opiekunowie, którzy rozpoczynają pracę w Niemczech, mają pewność, że zastaną warunki odpowiadające tym w ofercie. A jeśli już podczas zlecenia zdarzy się nieprzewidziana sytuacja, koordynatorzy pomogą się z nią uporać.

Wymagania stawiane kandydatom

Dobra oferta pracy opiekunki w Niemczech zawiera też wymagania, jakie stawia rodzina seniora. Mogą tu się znaleźć preferencje co do płci (niekiedy seniorzy-mężczyźni krępują się przy kobiecie opiekunce), kondycji fizycznej (w przypadku bardziej wymagających zleceń) czy stosunek do palenia papierosów. Czasami pracodawca oczekuje też od opiekunki ważnego prawa jazdy – jeśli na przykład trzeba podwozić podopiecznego do lekarza.

Nieuczciwe oferty pracy w niemieckiej opiece: jak się przed nimi uchronić?

Tak samo jak w innych branżach, i w opiece zdarzają się nieuczciwe ogłoszenia. Dużo niższa kwota wypłaty, zupełnie inne warunki pracy czy zakres obowiązków – niejedna opiekunka się z tym zetknęła. A biorąc pod uwagę fakt, że niemieckie społeczeństwo się starzeje, to zapotrzebowanie na opiekunów będzie wzrastać. Jak więc trafić na uczciwą ofertę i mieć spokojną głowę? Najlepiej skorzystać z pośrednictwa doświadczonej agencji. Profesjonaliści dbają, żeby ogłoszenia rzetelnie przedstawiały ofertę i odzwierciedlały stan faktyczny. Dobre firmy opiekuńcze nie boją się podawać szczegółów ogłoszeń, które mogą być niewygodne. Na dodatek dbają, żeby w ofercie znalazł się rzetelny opis obowiązków, kondycji seniora i zasad zakwaterowania. Dlatego, podejmując decyzję o pracy w opiece w Niemczech, skontaktuj się z doświadczoną agencją. W ten sposób dbasz nie tylko o swój komfort, ale i o bezpieczeństwo.

Artykuł sponsorowany
d4mry4x
d4mry4x
d4mry4x