Trwa ładowanie...

Czy neon kina Ochota znów zaświeci? (WIDEO)

Po latach starań, pojawiła się na to szansa. Rozpoczęła się publiczna zbiórka środków na jego ratowanie

Share
Czy neon kina Ochota znów zaświeci? (WIDEO)
d3snnb8

Neon powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia zdobił budynek przy ul. Grójeckiej. Jednak w związku przekształceniem kina w prywatny teatr (od 2009 r. działa tu Och-Teatr) neon został usunięty. Nie trafił na śmietnik, bo budynek zaprojektowany przez Mirosława Pipreka został w tym czasie wpisany na listę zabytków. Przez brak konserwacji, dziś jest jednak w opłakanym stanie.

Początkowo odrestaurowanie neonu kina Ochota deklarowała dzielnica. Przez kilka lat jednak urzędnicy byli bezsilni, bo jak tłumaczyli - nie mieli jak znaleźć w budżecie środków na tak niestandardowe działanie.

A pieniądze to nie małe, bo renowacja neonu kosztuje ok. 15 tys. zł (+ VAT). Skąd wziąć taką kwotę? Z pomocą przyszli sami mieszkańcy i Muzeum Neonów, którzy wraz z dzielnicą postanowili zorganizować zbiórkę publiczną.

d3snnb8

Już teraz można wpłacać pieniądze na konto zbiórki (46 2490 0005 0000 4600 3442 0727 Neon” ul. Raszei 6/4 01-410 Warszawa). Jak zapewniają organizatorzy niedługo pojawią się kolejne możliwości wsparcia tej inicjatywy. Możliwe, że skarbonki z darami na renowację neonu będą dostępne w stołecznych kawiarniach, podobnie jak to było w wypadku akcji ratowania neonu Syrenki z ul. Grójeckiej.

Obecnie neon, a w zasadzie jego wrak, znajduje się w Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie.

d3snnb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3snnb8