Trwa ładowanie...

Czy po Warszawie jeżdżą niesprawne autobusy? ZTM odpiera zarzuty

Pomimo negatywnego wyniku kontroli Inspekcji Transportu Drogowego, ZTM zapewnia, że "stan techniczny żadnego z autobusów nie zagrażał bezpieczeństwu pasażerów".

Czy po Warszawie jeżdżą niesprawne autobusy? ZTM odpiera zarzuty
d4a5fo4
d4a5fo4

W środę i czwartek Inspekcja Transportu Drogowego wyrywkowo skontrolowała stołeczne autobusy komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Rezultaty nie są zadowalające: na 28 sprawdzonych pojazdów, większość została wycofana z ruchu. Szef MiB, Andrzej Adamczyk, uznał wyniki kontroli jako „zatrważające”. Jednak w odpowiedzi na raport, ZTM wciąż przekonuje, że komunikacja w Warszawie jest bezpieczna.

Kontrole zostały przeprowadzone przez inspektorów transportu drogowego za pomocą jedynej w Polsce mobilnej stacji kontroli pojazdów. - To jest stacja, która rozkłada się w ciągu kilku minut i ze 100 proc. pewnością można stwierdzić, jakie usterki ma pojazd. Na pewno dużo łatwiej jest te usterki stwierdzić niż w takich tradycyjnych kontrolach - tłumaczył Alvin Gajadhur z ITD, podczas piątkowej konferencji prasowej.

- W środę sprawdziliśmy 14 autobusów miejskich, niestety w 9 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne i pojazdy zostały wycofane z ruchu. W czwartek sprawdziliśmy 14 pojazdów komunikacji podmiejskiej, w 12 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne, a 10 pojazdów wycofaliśmy z ruchu - podkreślił Gajadhur.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, obecny na konferencji prasowej, ocenił, że wyniki kontroli są "zatrważające". Zapowiedział także, że ITD będzie prowadziła kontrole pojazdów w innych miastach, przy użyciu mobilnej stacji kontroli pojazdów, będą też kontrolowane autobusy w ruchu podmiejskim. - Chcemy doprowadzić do tego, żeby sprawne, techniczne pojazdy woziły pasażerów w ruchu miejskim i pozamiejskim - zaznaczył.

d4a5fo4

Wyciek płynów, zły stan bieżnika, zastrzeżenia do uchwytów na flagi. Co na to ZTM?

Do sprawy odniósł się w piątek stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego. Według Zarządu Inspekcja skontrolowała w środę 11 autobusów komunikacji miejskiej. - W 9 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. Trzy autobusy należą do Miejskich Zakładów Autobusowych. Pozostałe sześć do firmy Mobilis - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

ZTM wyjawiło również powód głównych obiekcji ITD: główną przyczyną zatrzymania był wyciek płynów eksploatacyjnych oraz zły stan bieżnika w oponach w niektórych pojazdach. Inspektorzy mieli również zastrzeżenia do uchwytów na flagi na zewnątrz autobusów. Pomimo tego ZTM zapewnia, że "stan techniczny żadnego z autobusów nie zagrażał bezpieczeństwu pasażerów".

W komunikacie podkreślono również, że wszystkie dowody rejestracyjne jeszcze tego samego dnia zostały przewoźnikom zwrócone, a wszystkie autobusy, po pozytywnym przejściu badań technicznych, zostały ponownie włączone do ruchu.

Źródło: PAP

d4a5fo4
d4a5fo4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a5fo4