Trwa ładowanie...
metro
Luiza Poreda
04-01-2013 14:26

Decyzja zapadła: nie będzie nocnego metra!

Warszawa po sześciu latach wycofuje się z uruchamiania dodatkowych kursów metra w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę

Decyzja zapadła: nie będzie nocnego metra!
d29iqfw
d29iqfw

W grudniu 2012 r. władze miasta, w związku ze spodziewanym spadkiem dochodów, zamroziły 190 mln zł przeznaczonych na komunikację (to mniej więcej 8 procent całego budżetu ZTM-u). Jeszcze w grudniu Zarząd Transportu Miejskiego wypowiedział ościennym samorządom umowy na wspólny bilet na kolej od 1 kwietnia 2013 r. Urzędnicy chcą wykorzystać ten czas do opracowania nowych zasad tej oferty – mówi się o wprowadzeniu oddzielnych biletów okresowych na określone linie kolejowe (na wzór rozwiązań w Łomiankach).

Teraz przyszła pora na nocne metro w weekendowe noce - czytamy na portalu "Rynek Kolejowy". - Zapadła na razie tylko decyzja o likwidacji nocnych kursów metra. Znikną od 10 lutego, czyli po feriach i praktycznie tuż na koniec karnawału. Będziemy chcieli wzmocnić w zamian komunikację autobusową wzdłuż metra w weekendy - mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM-u.

To nie koniec ograniczeń. Na początku lutego możliwe jest także dostosowanie podaży w metrze. Będą ograniczenia wczesnym rankiem, późnym wieczorem lub w niedziele.

Nocne metro wprowadzono w nocy 16 na 17 lutego 2007 r. – pociągi zaczęły kursować w noce z piątku na sobotę i z soboty, ostatni pociąg z Kabat wyruszał o 2.30, a z Młocin o 2.45. Była to realizacja zapowiedzi wyborczych Hanny Gronkiewicz-Waltz, nowej prezydent miasta. Wprowadzone na próbę nocne kursy metra nie tylko utrzymały się, ale także po czterech miesiącach zwiększono ich częstotliwość do 15 minut. Obecnie w noc weekendową uruchamianych jest po 10 dodatkowych kursów w jednym kierunku.

d29iqfw

Liczba pasażerów korzystających z metra po północy nie przekracza generalnie 6-7 tys. osób. Stanowi to około 3 procent całego ruchu w metrze. Koszt uruchomienia dodatkowych kursów metra w nocy wynosi tyle, co 25 procent kosztów kursowania wszystkich linii autobusowych nocnych w trakcie jednej nocy (w Warszawie i poza nią). Według danych z roku 2011 r. uruchomienie nocnego metra to wydatek rzędu ok. 56 tys zł dla jednego weekendu, podczas gdy nocna komunikacja autobusowa pochłania ok. 220 tys. zł.

d29iqfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29iqfw