Trwa ładowanie...

Defilada wojskowa: 1,5 tys. żołnierzy, 150 pojazdów wojskowych i ponad 50 samolotów i śmigłowców

Dziś wielka defilada wojskowa w Al. Ujazdowskich.

Defilada wojskowa: 1,5 tys. żołnierzy, 150 pojazdów wojskowych i ponad 50 samolotów i śmigłowców
dxo6ko8
dxo6ko8

Defilada wojskowa, odsłonięcie nowej tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz festyny żołnierskie w jedenastu miastach w kraju - to niektóre zaplanowane na poniedziałek punkty obchodów święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r.

Odsłonięcie tablicy poświęconej "Żołnierzom Wyklętym"

Po godz. 10 na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłoni nową tablicę pamiątkową poświęconą "Żołnierzom Wyklętym". Jej umieszczenie Duda zapowiadał w marcu, przemawiając na pl. Piłsudskiego podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Historia inicjatywy takiego upamiętnienia tych, którzy walczyli przeciwko komunistom, sięga czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Podczas tej samej uroczystości prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wygłosi przemówienie. Bezpośrednio po ceremonii prezydent złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się naprzeciw GNŻ, na ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

dxo6ko8

Prezydent wręczy nominacje generalskie

O godz. 11 na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Na stopnie generalskie awansowanych będzie ośmiu oficerów. Trzecią gwiazdkę generała broni otrzymają I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Michał Sikora i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski. Trzech generałów brygady otrzyma awanse na generała dywizji, a trzech pułkowników przywdzieje szlify generała brygady.

Podczas tej samej uroczystości prezydent pożegna także generałów, którzy w minionym roku zakończyli służbę wojskową oraz wygłosi przemówienie.

Defilada wojskowa

Główna uroczystość państwowa z okazji święta Wojska Polskiego rozpocznie się w południe w Al. Ujazdowskich przy Belwederze. Prezydent Duda przybędzie na uroczystość w asyście szwadronu kawalerii WP i po przyjęciu meldunku od szefa Sztabu Generalnego WP dokona przeglądu pododdziałów, jadąc w odkrytym samochodzie. Po przemówieniu prezydenta i złożeniu wieńca przed pomnikiem Piłsudskiego na lądzie i w powietrzu odbędzie się defilada wojskowa, w której weźmie udział blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i śmigłowców i ponad 150 pojazdów wojskowych.

Jeśli pogoda pozwoli, punktualnie o godz. 12.30 nad Al. Ujazdowskimi z północy na południe przelecą samoloty TS-11 Iskra, które będą za sobą ciągnęły smugi białego i czerwonego dymu. Po nich zaprezentują się śmigłowce: SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8/Mi-17 oraz Mi-24. W dalszej kolejności na niebie pojawią się samoloty transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz szkolne PZL-130 Orlik. Na końcu polecą odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16. Odstęp pomiędzy poszczególnymi grupami statków powietrznych będzie wynosił kilkadziesiąt sekund.

dxo6ko8

Po przelocie samolotów rozpocznie się przemarsz pododdziałów pieszych. Weźmie w nim udział ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Kolumna maszerujących będzie rozciągnięta na ćwierć kilometra. Defilować będą nie tylko Polacy, ale i ponad 200 żołnierzy z 12 innych państw. W przemarszu po raz pierwszy wezmą też udział pododdziały złożone z członków czterech organizacji proobronnych. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która wraz ze szwadronem kawalerii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną WP będzie zamykała kolumnę marszową, w całości będzie uzbrojona w nowe karabiny polskiej produkcji MSBS-R, które zadebiutowały na uroczystościach państwowych na początku maja.

W Al. Ujazdowskich zaprezentują się także pojazdy - od najlżejszych motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne. Będzie można zobaczyć m.in. samochody HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak (także w wersji ewakuacji medycznej), samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe z pociskami NSM (należące do Morskiej Jednostki Rakietowej) i Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa, czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w wersjach A4 i A5. Nowością tegorocznej defilady będą pojazdy z USA - czołgi Abrams i transportery opancerzone Bradley.

Defiladę zamknie przemarsz 13 grup rekonstrukcji historycznej, liczących prawie 350 osób. Całość ma potrwać ok. 45 minut.

Festyn żołnierski

Bezpośrednio po uroczystości w Al. Ujazdowskich MON zaprasza warszawiaków na festyn żołnierski w okolicach Agrykoli i Łazienek. Podobne imprezy - pokazy sprzętu, defilady, pikniki żołnierskie - odbędą się w poniedziałek także w Białymstoku, Gdyni, Kielcach, Opolu, Świnoujściu, Toruniu, Węgorzewie i Wrocławiu, zaś w niedzielę - w Piekarach Śląskich i Suwałkach.

dxo6ko8

W stolicy w poniedziałek zaplanowano m.in. koncerty w Parku Agrykola i w Teatrze na Wodzie, stacjonarny pokaz współczesnego sprzętu i uzbrojenia wojskowego na ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów oraz miasteczko militarne dla dzieci i pokazy wyszkolenia żołnierzy w pobliżu Łazienek. Otwarte będą także muzea: Wojska Polskiego, Katyńskie i Polskiej Techniki Wojskowej.

Po południu szef MON Antoni Macierewicz weźmie udział w uroczystościach w Radzyminie na Cmentarzy Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Utrudnienia

W poniedziałek, 15 sierpnia w związku z organizacją uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego zamknięte dla ruchu będą ulice: Al. Ujazdowskie, Belwederska i Jana III Sobieskiego.

dxo6ko8

Od godz. 23.00 do poniedziałku, 15 sierpnia do godz. 23.00 wyłączone z ruchu będą ulice: Myśliwiecka (na odcinku od ul. Łazienkowskiej do ul. Szwoleżerów), Szwoleżerów (na odcinku od ul. Myśliwieckiej do ul. Kawalerii), al. T. Hopfera (Park Agrykola na odcinku od ul. Agrykola do ul. Myśliwieckiej).

Ulice wyłączone z parkowania

Od godziny 0.00 do 24.00 wyłączone z parkowania będą ulice: J. Gagarina (na odcinku od ul. Belwederskiej do ul. Czerniakowskiej), Bagatela, Klonowa, Flory, Al. Jerozolimskie (na odcinku od Ronda gen. Ch. de Gaull’a do przystanku autobusowego Muzeum Narodowe 01), Al. Jerozolimskie (na odcinku od Ronda gen. Ch. de Gaull’a do ul. Brackiej), Żurawia (na odcinku od ul Kruczej do pl. Trzech Krzyży), Książęca (na odcinku od pl. Trzech Krzyży do budynku Giełdy Papierów Wartościowych), Mokotowska (na odcinku od ul. Wilczej do ul. Hożej), Wilcza (na odcinku od ul. Mokotowskiej do Al. Ujazdowskich), Wiejska (na odcinku od ul. Bolesława Prusa do pl. Trzech Krzyży),

W godz. 0.00 – 10.00 wyłączona z parkowania będzie ul. Długa (na odcinku od ul. Miodowej do ul. J. Kilińskiego). W godz. 11.00 – 15.00 wyłączona z ruchu będzie ul. J. Gagarina (na odcinku od ul. Belwederskiej do ul. Sieleckiej), w godz. 12.00 – 14.00 wstrzymany zostanie ruch na skrzyżowaniach ulic: Belwederskiej, J. Gagarina i Spacerowej oraz Pięknej z Alejami Ujazdowskimi.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Na objazdy skierowane zostaną linie dzienne oraz nocne. Dotyczy to linii : 107, 108, 116, 118, 119, 127, 159, 166, 167, 172, 171, 180, 195, 222, 501, 503, 519.

dxo6ko8

Szczegółowy wykaz zmian dostępny TUTAJ

Źródło: (pap)

dxo6ko8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxo6ko8