Trwa ładowanie...
d2ye6fj

Dekomunizacja stolicy. Ważą się losy Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Podczas remontu parku Skaryszewskiego zniknie pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. - Losy tego pomnika obecnie stojącego w alei przy rondzie Waszyngtona, są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski - tłumaczy Bartosz Milczarczyk rzecznik ratusza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik w parku Skaryszewskim
Pomnik w parku Skaryszewskim (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kmiński)
d2ye6fj

W związku z rewitalizacją parku na Pradze-Południe zostaną naprawione nawierzchnie alejek. Prace będą polegać na wyfrezowaniu starego, zniszczonego asfaltu i położeniu warstwy nowego. W tym momencie asfalt w parku jest w bardzo złym stanie, przez co mieszkańcy mają trudności w jeżdżeniu na rolkach czy spacerowaniu z wózkiem. Dodatkowo zostaną wymienione betonowe kosze, latarnie na nowe oraz remont trzech mostków zlokalizowanych w alei osi głównej i obwodnicowej i do generalnego remontu balustrady betonowe.

Agencja Gazeta

Jednak to nie wszystko. Zmieni się wejście do parku, gdzie stoi Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii. Jak tłumaczy stołeczny ratusz, losy pomnika są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski. - Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, o zabezpieczeniu monumentu, rozpocznie się jego demontaż. Muzeum przejmie pomnik w depozyt - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Zaznacza, że wszelakie prace remontowe i naprawcze są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

d2ye6fj

Przeczytaj też: Ranking zaufania polityków wg CBOS. Zaskakujące wyniki sondażu

Demontaż monumentu związany jest z ustawą dekomunizacyjną. W ustawie jest zapis, który nakazuje usunięcie wszystkich pomników, nazw i tabliczek przypominających komunizm. Za zniknięciem Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii stanął Instytut Pamięci Narodowej i wojewódzki konserwator zabytków.

Monument ten upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku w walce o Pragę. Zaprojektowany przez A. Nenko i odsłonięty 15 września 1946. Od 1989 roku pomnik był wielokrotnie dewastowany.

Agencja Gazeta

Zobacz także: Tadeusz Cymański: obcemu brudnemu paluchowi wara od Polski

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d2ye6fj

Podziel się opinią

Share

d2ye6fj

d2ye6fj