Trwa ładowanie...

Die Welt: "Warszawiacy to światowi ludzie, jedni z najbardziej kreatywnych w Europie"

Mieszkańcom polskiej stolicy przyjrzała się dziennikarka Brenda Strohmaier.

Die Welt: "Warszawiacy to światowi ludzie, jedni z najbardziej kreatywnych w Europie"
d27ebnn
d27ebnn

Czwartkowe wydanie niemieckiego "Die Welt" przynosi interesującą opinię, na temat mieszkańców Warszawy. Autorka tekstu Brenda Strohmaier swoją obserwację rozpoczyna słowami: - Polski rząd wypowiedział wojnę wielkomiejskiej kulturze. Szkoda, bo Warszawa to obecnie jedna z najciekawszych stolic Europy - pisze dziennikarka.

Warszawa jest widziana jako jedno z najbardziej ekscytujących miast , w którym powstają nowe sklepy, kluby i innowacyjne pomysły biznesowe. Autorka wspomina również o Wrocławiu i Krakowie, jednak jej zdaniem to właśnie Warszawa znajduje się na czele kreatywności. Strohmeier podkreśla, że miasto dźwignęło się po ciężkich epizodach historycznych, wśród których wymienia: okres II wojny światowej oraz czasy PRL. Jednak jak przekonuje, warszawiacy zachowali "genialną zdolność do kreatywnej improwizacji", która przekłada się na wymierne pomysły.

- Gdziekolwiek spojrzeć - wszędzie przedsiębiorczy młodzi twórcy , którzy poruszają się bez wysiłku, pomiędzy poszczególnymi gałęziami rynku - twierdzi redaktorka "Die Welt" - Podczas swojej wizyty czułam, że jestem w nowym, lepszym Berlinie - dodaje.

Niestety jej zdaniem, problemem może być brak zrozumienia wśród części osób, dla nowych modeli kształtowania przestrzeni publicznej. Zaniepokojenie autorki, wzbudził choćby demontaż Tęczy, ulokowanej na placu Zbawiciela. W opinii dziennikarki, była ona niepotrzebnie odbierana jedynie jako symbol środowisk LGBT , co zrodziło ostre spory ideologiczne. W konsekwencji, może to w przyszłości prowadzić do wzrostu aktów przemocy wobec homoseksualistów.

Strohmeier prezentuje historie warszawiaków , dotyczące m.in. stylowych pomysłów biznesowych, modelów życia oraz wyzwań nowoczesności. Nawiązuje w ten sposób do publikacji, w zakresie politycznych komentarzy w Niemczech: - W rzeczywistości, nowy rząd narodowo-konserwatywny niedawno sklasyfikował rowerzystów i wegetarian jako zagrożenie dla tradycyjnych wartości polskich - możemy przeczytać w artykule "Die Welt". Dziennikarka prezentuje opinie mieszkańców, wśród których są np. właściciele pierwszej w Polsce wegańskiej restauracji sushi Magdalena i Michał Juda oraz twórca lokalu "L'enfant terrible", Michał Bryś. Warszawiacy w rozmowie ze Strohmeier przekonują, że na sukces zapracowali wyłącznie własną pomysłowością i zaangażowaniem. Zapraszają również wszystkich turystów do polskiej stolicy twierdząc, iż na opinię o mieście wpływają głównie jego mieszkańcy, a nie polityczne komentarze.

d27ebnn
d27ebnn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ebnn